W transporcie międzynarodowym wiele czynników pływa na wykonanie usługi dostawy. Liczy się czas, w jakim pokonana zostanie trasa oraz punktualność w dotarciu na umówioną godzinę załadunku lub rozładunku.
Wszystkie takie zależności wymuszają na właścicielu firmy transportowej doboru narzędzi ułatwiających bieżącą kontrolę i lokalizację.
Szybkie zdalne reagowanie na sytuacje kryzysowe
Wszystko to, co dzieje się z pojazdem wykonującym mu prace zlecone można monitorować. Precyzyjna lokalizacja pojazdów jest możliwa dzięki zamontowanym nadajnikom GPS. W połączeniu z informacjami od służb drogowych może to być sprawne narzędzie do zapobiegania przestojom oraz opóźnieniom. Pracownik nadzorujący spedycje jest w stanie sprawdzić natężenie ruchu i przygotować objazd. Nowe wytyczne zostaną wysłana do kierowcy, a nad poprawnością ich wykonania będzie czuwał monitoring gps. To skraca czas dojazdu do klienta przy jednoczesnym zmniejszeniu czasu straconego na przestoje w korkach na drogach.
W przypadku wypadku takie dane zebrane przez lokalizator GPS pozwalają na szybsze dotarcie służb ratunkowych do miejsca, w którym znajduje się pojazd. Stała łączność z kierowcą umożliwia podjęcie kolejnych kroków w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracownika.
Zalety stosowania monitorowania pozycji pojazdu
Firma dzięki takim rozwiązaniom zyskuje i może wprowadzać kolejne użyteczne funkcje w takim oprogramowaniu. Stała kontrola nad pojazdami może być dodatkowo wzbogacona o wykonane raporty dotyczące parametrów technicznych.
Stałe śledzenie samochodu jest możliwe dzięki połączeniu technologi satelitarnej i komórkowej. Spedytor może wyznaczyć trasy optymalne, korzystając z danych archiwalnych. To skraca czas jazdy i zmniejsza ryzyko występowania nadgodzin w pracy kierowcy. Nie bez znaczenia jest mniejsze zużycie paliwa. Ten koszt w firmach transportowych stanowi dużą część kosztów działalności podmiotu.
Stosując zdalny monitoring, można szybko wspomóc kierowcę w sytuacji krytycznej lub wydawać takie polecenia, aby nie doszło do przestojów. Świadomość miejsca, w którym znajduje się pojazd, jest podstawą do podejmowania decyzji o naprawach serwisowych oraz innych pracach w związku występowaniem sytuacji kryzysowych.