Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa (ustawy o kierującymi pojazdami), każdemu kierowcy prawo jazdy może być wydane maksymalnie na okres 15 lat. Warto wspomnieć jednak o tym, że orzeczenie lekarskie może nie zawierać żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o sam termin ważności uprawnień kierowcy. W praktyce oznacza to, że decyzja o tym czy i kiedy należy powtórzyć badania kierowców należy wyłącznie do lekarza wydającego orzeczenie.

Badania kierowców – jak długo są ważne?

Ustawa, która wprowadza termin ważności prawa jazdy odwołuje się wyłącznie do administracyjnego charakteru terminu ważności danego dokumentu, a nie do terminu wygaśnięcia uprawnień. Ustawa nie wprowadza żadnych ograniczeń w postaci dokładnego terminu, w którym to muszą być ponownie wykonane badania. Decyzja ta pozostawiona jest lekarzowi orzekającemu.

Przedłużanie ważności prawa jazdy

Zgodnie z przepisami nowe prawo jazdy otrzymujemy maksymalnie na 15 lat. Chorzy kierowcy, którzy mają problemy ze swoim zdrowiem, muszą niestety odnawiać dokumenty zdecydowanie częściej i dostarczać odpowiednie zaświadczenia lekarskie. Niestety każda wymiana dokumentów wiąże się z kolejnymi opłatami. Jeżeli kierowcy w odpowiednim terminie nie uda się zdobyć wymaganego zaświadczenia od lekarza, to jego prawo jazdy straci tymczasową ważność. Oczywiście kierowca bez żadnego większego problemu może je wznowić w każdym momencie. Aby uniknąć takiej sytuacji warto systematycznie dokonywać badań lekarskich na przykład w badania-kierowcow.warszawa.pl. Głównym celem wcześniejszych badań jest oczywiście to, aby mieć 100% pewność, że kierowca w rzeczywistości nadaje się do kierowania pojazdem.

[Głosów:37    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ