Czy warto kupować opony bieżnikowane?

Bieżnikowanie opon to zabieg polegający na renowacji opony, pozwalający na odzyskanie jej pierwotnych właściwości po wyeksploatowaniu. Może polegać na pogłębieniu bieżnika w używanej, mocno zniszczonej oponie lub na nałożeniu nowego. Jednak jakie są wady i zalety tak przygotowanego ogumienia? Czy warto je kupić?

Proces bieżnikowania

Procesowi bieżnikowania mogą zostać poddane zarówno opony do samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Wśród nich znaleźć można ogumienie letnie, zimowe i całoroczne, o różnych parametrach. Jedynym warunkiem, jaki musi być spełniony, aby można było przeprowadzić proces, jest posiadanie bieżnika o tej samej głębokości, co karkasy, co najmniej 2-3 mm.

A jak je poznać podczas zakupu? Ogumienie bieżnikowane musi być oznaczone jako  „regroovable”, niezależnie od swojego typu oraz rodzaju przeprowadzonego procesu. Te ostatnie dzielimy na dwa typy: przebiegające „na gorąco” lub „na zimno”.

W pierwszym przypadku mieszanka gumowa jest nakładana na przygotowany karkas. Następnie podlega wulkanizacji w prasie pod wysokim ciśnieniem i temperaturą. W drugim przypadku wstępnie przygotowany (zwulkanizowany) bieżnik jest „doklejany” do opony.

Zalety opon bieżnikowanych

Wybór opony nowej lub bieżnikowanej to często kwestia kosztów. Bez wątpienia kwoty, jakie trzeba przeznaczyć na „odnowione” ogumienie, są dla wielu osób bardziej przystępne, niż ceny nowych opon. Z zasady na bieżnikowane trzeba wydać około 30% mniej pieniędzy, co jest niebagatelną sumą.

Ciekawym atutem opon bieżnikowanych jest fakt, że często mają one bieżnik nawet głębszy, niż nowe. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko aquaplaningu podczas ich użytkowania. Co więcej, optymalnie wykorzystywane opony ciężarowe można bieżnikować nawet dwa czy trzy razy, dodatkowo redukując koszt eksploatacji samochodu.

Warto również wspomnieć o tym, iż decydując się na bieżnikowane ogumienie, należy sięgnąć po produkty renomowanych marek. Przykładem mogą być wyszukiwane pod hasłem Targum opony produkty ze strony Plusgum. Renomowana firma Targum gwarantuje, iż ich jakość jest wysoka i będą dobrze sprawować się podczas jazdy.

Wady opon bieżnikowanych

Jak każdy odrestaurowany produkt, ogumienie może posiadać swoje wady. Należy do nich przede wszystkim krótszy przebieg przed kolejną wymianą opon, a także zwiększone ryzyko wystąpienia usterki w karkasie. Należy także pamiętać, że niektóre właściwości opony mogą ulec pogorszeniu podczas bieżnikowania. Wśród tych parametrów mogą znaleźć się przyczepność, głośność oraz precyzja kierowania.

Niniejsze wady nie stanowią jednak powodu do tego, aby zupełnie rezygnować z kupna opon bieżnikowanych. Wybierając bowiem ogumienie renomowanej firmy, można spokojnie cieszyć się jazdą za mniejszą kwotę, niż gdyby konieczna była wymiana opon na nowe. Jest to szczególnie widoczne w przypadku samochodów ciężarowych i to im głównie dedykuje się bieżnikowanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ