Samochód firmowy na kredyt czy w leasing – co wybrać?

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, które rozwiązanie będzie dla nich korzystniejsze – kupienie samochodu na kredyt czy wzięcie go w leasing. Obie formy finansowania mają swoje wady i zalety. Którą z nich warto wybrać?

Samochód dla firmy na kredyt – zalety

Udzielając kredytu, bank pożycza przedsiębiorcy pieniądze na określony w umowie procent. Dolicza do tego także inne opłaty, takie jak marża czy ubezpieczenie. Ważną zaletą zakupu samochodu na kredyt jest możliwość pozyskania dowolnego pojazdu do swojej firmy – zarówno nowego, jak i używanego (jeżeli spełni się określone warunki). Ponadto kredytobiorca może wcześniej spłacić pozostałe raty i zaliczać w koszty odpisy amortyzacyjne. W przypadku kredytu przedsiębiorca jest właścicielem zakupionego pojazdu. Może w związku z tym swobodnie decydować o samochodzie – o jego sprzedaży albo o zakupie kolejnego jeszcze w czasie spłaty.

Kredyt na samochód – wady

Najpoważniejszą wadą kredytu są skomplikowane i czasochłonne procedury jego udzielania oraz konieczność zgromadzenia wielu dokumentów na etapie wnioskowania czy weryfikacji. Ponadto przyszli kredytobiorcy muszą szczegółowo udokumentować swoje dochody i przedstawić odpowiednie zabezpieczenie spłaty. Przy kredycie zawsze konieczne jest dysponowanie wkładem własnym. Uzyskanie finansowania w tej formie okazuje się trudne, a nawet niemożliwe, jeżeli dopiero zaczęło się prowadzić działalność albo ma się negatywną historię kredytową. Wadą kredytu jest również jego zmienne oprocentowanie.

Leasing samochodu firmowego – zalety

Leasing można porównać do wynajmu długoterminowego – właścicielem pojazdu jest leasingodawca, a leasingobiorca korzysta z niego w prowadzonej działalności. Samochód, ciągnik siodłowy, maszynę czy inny przedmiot można wykupić po zakończeniu umowy. Leasing cieszy się popularnością wśród przedsiębiorców z uwagi na proste procedury i brak konieczności gromadzenia wielu dokumentów. Z wnioskowaniem o finansowanie i jego udzieleniem wiąże się mało formalności, co oszczędza czas. Zaletą leasingu pojazdów jest również jego dostępność – mogą ubiegać się o niego nawet nowe firmy albo ci przedsiębiorcy, których wniosek o kredyt odrzuciły banki. Ponadto taka forma finansowania, w przeciwieństwie do kredytu, nie obciąża bezpośrednio zdolności kredytowej.

Leasing można uzyskać zarówno na przedmioty nowe, jak i używane. Finansowane są rozmaite środki – od samochodów osobowych po transport ciężki i maszyny budowlane. Przedsiębiorcy chętnie pozyskują w ten sposób ciągniki siodłowe do swojej firmy. Więcej na temat dostępnych ofert można dowiedzieć się na stronie https://klf24.pl/oferta-pojazdow/ciagniki-siodlowe. Co ważne, niezależnie od tego, jakiego pojazdu dotyczy leasing, wiążą się z nim korzyści finansowe. W zależności od rodzaju finansowania przedsiębiorca ma szansę dokonywać odpisów amortyzacyjnych (leasing finansowy) albo zaliczać koszty leasingu w koszty uzyskania przychodu.

Wady leasingu

Pewną niedogodnością jest fakt, że leasingobiorca nie może swobodnie decydować o przedmiocie leasingu, na przykład o sprzedaniu go przed zakończeniem umowy. Samochód czy inny pojazd pozostaje własnością leasingodawcy. Ponadto bardziej rygorystycznie niż przy kredycie w leasingu traktowani są dostawcy przedmiotu umowy. Niektóre firmy leasingowe niechętnie zrealizują umowę leasingu samochodu czy ciągnika siodłowego kupowanego poza autoryzowaną siecią sprzedaży. Ponadto fakt, że właścicielem pojazdu jest finansujący, a leasingobiorcę obejmują ograniczenia podatkowe, sprawia, że zakończenie umowy przed czasem i wykupienie przedmiotu może okazać się bardzo utrudnione.

Zastanawiając się, co będzie bardziej opłacalne – kredyt czy leasing na samochód firmowy – przedsiębiorcy powinni przeanalizować wady i zalety każdego z rozwiązań oraz zestawić je ze specyfiką prowadzonej działalności. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, która forma finansowania jest korzystniejsza. Wiele zależy od szczegółów ofert dostępnych na rynku, potrzeb i możliwości właściciela firmy oraz wartości i rodzaju pojazdu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ