Dbanie o lakier samochodu to bardzo ważna kwestia dla każdego właściciela pojazdu. Przy stosowaniu odpowiednich środków możemy zapewnić mu elegancki wygląd przez wiele lat, nawet długo po opuszczeniu salonu. Co może nam pomóc w takiej sytuacji?
Jak zbudowany jest lakier?
Powłoka lakiernicza składa się najczęściej z czterech warstw. Ułożone są one jedna na drugiej. Podstawą jest grunt chroniący przed korozją. Na niego nakłada się podkład antykorozyjny, który wyrównuje wszelkie niedoskonałości w strukturze podłoża. Dopiero wtedy przychodzi lakier bazowy, który jest odpowiedzialny za kolor karoserii. Na niego nakłada się lakier bezbarwny, który pełni funkcję ochronną. Zabezpiecza karoserię przed opadami atmosferycznymi, drobinami piasku, asfaltu, czy owadami. Nadaje też karoserii połysk. Lakier bezbarwny jest najgrubszą spośród wszystkich warstw. Warto pamiętać, że lakier zachowuje się inaczej w różnych temperaturach. Gdy jest gorąco, to rozszerza się. W niskich temperaturach z kolei lakier kurczy się.
Kosmetyki samochodowe – co pomoże chronić lakier?
Ochronę karoserii możemy zacząć od wyboru odpowiednich kosmetyków samochodowych. Zacznijmy więc od właściwego doboru szamponu. Pamiętajmy by wybierać taki, który nie niszczy lakieru. W tym celu zwróćmy uwagę na to, jakie pH posiada. Te o kwaśnym pH sprawdzą się do odtykania powłok ceramicznych i wosków. Szampony o neutralnym pH można natomiast stosować do regularnego mycia nawoskowanych pojazdów. Poza tym, warto też zadbać o preparaty konserwujące. Woski w sprayu, płynie, czy jako pasta zapobiegną osiadaniu kurzu i ochronią lakier przed zarysowaniami. Takie kosmetyki samochodowe możesz kupić chociażby tutaj https://autochemia.pl/pol_m_Detailing-2543.html. Dobór wosku zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Syntetyczny da mocny połysk, który wielu osobom będzie wydawał się sztuczny i plastikowy. Wosk na bazie naturalnej natomiast zapewni nie tylko odpowiednie nabłyszczenie, ale także pogłębi barwę lakieru. Takiego zabiegu nie musimy też powtarzać bardzo często. Wszystko zależy od eksploatacji auta. Pamiętajmy też, że najlepsze efekty dają pasty.
Gąbki polerskie – kiedy możemy je stosować?
Naszej karoserii może też pomóc polerowanie. Pozwala to usunąć wszelkie defekty, takie jak wżery, rysy, czy ślady utleniania. Z pomocą wspomnianych wcześniej past gąbki polerskie pozwalają uzyskać wysoki połysk na lakierze. Po takim zabiegu będzie on mieć powierzchnię płaską i jednolitą. Producenci przygotowali rozmaite kształty i kolory gąbek polerskich. Wygodne mocowanie na rzep ułatwia polerowanie. W tym miejscu możesz sprawdzić, jakie gąbki polerskie oferuje jeden z producentów https://autochemia.pl/pol_m_Detailing_Odnowa-lakieru_Gabki-polerskie-896.html. Akcesoria te sprawdzą się nawet z bardzo agresywnymi pastami, co pozwala stosować je na powłokach lakierniczych w różnym stanie. Trwałość gwarantuje zaś podwójna powłoka. Co ciekawe, gąbki polerskie można prać w pralce. Dzięki temu skutecznie pozbędziemy się osadu z karoserii po każdym polerowaniu.