Zakres prac w ramach napraw powypadkowych

Wypadki mogą zdarzyć się każdemu kierowcy, niezależnie od umiejętności i doświadczenia. Wystarczy chwila nieuwagi, złe warunki na drodze lub błąd popełniony przez innego kierowcę, by uszkodzić karoserię samochodu. W takich sytuacjach konieczne jest odwiedzenie punktu blacharsko-lakierniczego.

Blacharstwo

Blacharstwo jest dziedziną zajmującą się wytwarzaniem i naprawę przedmiotów z blachy – czyli między innymi karoserii samochodowej. Karoseria pełni nie tylko funkcję estetyczną. Jej głównym zadaniem jest ochrona wnętrza samochodu – zarówno znajdujących się pod nią układów i podzespołów, jak i pasażerów – przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak opady czy zanieczyszczenia. Karoseria stanowi pierwszą linię obrony w momencie zderzenia z innym samochodem lub przeszkodzą. Jednak jeśli zostanie uszkodzona raz, nie będzie w stanie należycie pełnić swoich funkcji, dlatego konieczne jest przywrócenie jej pierwotnego kształtu i tym samym wytrzymałości.

Usługi blacharskie można podzielić na dwie kategorie:

  • Blacharstwo odtwarzające – polegające na wytworzeniu z nowego kawałka blachy elementu karoserii o takim samym kształcie jak pierwowzór. Stosowana w przypadkach, gdy niemożliwa jest naprawa uszkodzonej karoserii
  • Blacharstwo renowacyjne – polegające na przywróceniu uszkodzonej karoserii pierwotnego kształtu

Lakiernictwo

Karoseria sama w sobie również jest narażona na działanie pewnych szkodliwych czynników – należy do nich między innymi wilgoć, promieniowanie ultrafioletowe oraz zanieczyszczenia, takie jak drobinki pyłu z drogi, mikroskopijne fragmenty asfaltu, gumy czy metalu. Zadaniem powłoki lakieru jest ochrona karoserii przed tymi czynnikami. W momencie odkształcenia blachy lakier łamie się i kruszy, warstwa ochronna zostaje zniszczona i przestaje pełnić swoją funkcję – dlatego auta, które nie przeszły naprawy powypadkowej bardzo szybko pokrywają się rdzą i są znacznie mniej odporne na uszkodzenia. Lakierowanie odtworzonej lub naprawianej karoserii jest niezbędnym elementem napraw powypadkowych.

Profesjonalne usługi blacharskie i lakiernicze to części oferty Centrum Motoryzacyjnego Auto Plus, specjalizującego się w sprzedaży i serwisowaniu aut marek takich jak Fiat, Alfa Romeo i Jeep.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ