Klasyki polskich dróg. Najbardziej rozpoznawalne modele marki Toyota

W czasie 80 lat działalności, koncern Toyota wyprodukował setki modeli aut. Wiele z nich stało się symbolem swoich czasów, jednak tylko nieliczne przetrwały, zyskując status klasycznych, czy wręcz kultowych. Jakie, współcześnie produkowane modele marki Toyota, można uznać za klasyki?

Toyota Corolla

Toyota Corolla to niekwestionowany lider światowej sprzedaży samochodów osobowych. Na całym globie sprzedano do chwili obecnej ponad 40 mln egzemplarzy modelu, co czyni go najpopularniejszym autem na świecie. Od 1966 r. opracowano już XI generacji Corolli. Ostatnia – w formie 4-drzwiowego sedana – zadebiutowała na rynkach europejskich w 2013 r. i okazała się nie mniejszym hitem, niż jej poprzedniczki.

,,Wśród polskich nabywców Corolli XI, największą popularnością cieszy się model 132-konny z benzynowym silnikiem 1.6” – komentuje ekspert salonu samochodowego Toyota Konsek z Rybnika. Samochód prowadzi się niezwykle komfortowo i dynamicznie. Zupełnie nie czuć mijających kilometrów, zwłaszcza na długich trasach. Pełną moc silnika osiąga się od 4000 obrotów. Wszystko to sprawia, że auto świetnie spełnia rodzinne funkcje, a zarazem stanowi ciekawą opcję dla młodych kierowców, szukających pojazdu na lata.

Toyota Yaris

Z Toyotą Yaris polscy kierowcy mają do czynienia od przeszło 17 lat. To absolutny klasyk rodzimych szos, w którym wielu wielbicieli motoryzacji rozpoczynało przygodę ,,za kółkiem” (Yarisy długo stanowiły podstawowe pojazdy w szkołach nauki jazdy).

Auto rokrocznie znajduje się w krajowej dziesiątce sprzedaży samochodów osobowych. Miejski charakter Yarisa – jego kompaktowość i mobilność – sprawiają, że dociera on we wszelkie zakamarki, idealnie sprawdzając się przy codziennych podróżach do pracy, czy weekendowych wypadach.

Obecnie na rynku króluje III generacja samochodu. ,,Większość osób decyduje się na Toyotę Yaris III w wersji benzynowej z trzycylindrowym silnikiem o pojemności 1 litra. Od 2012 r. można też nabyć Yarisa w wariancie hybrydowym” – dodaje ekspert Toyota Konsek.

Toyota RAV4

Rekreacyjna Toyota RAV4 to nie tylko klasyk, ale prawdziwy pionier w segmencie SUV. I generacja opuściła taśmy produkcyjne już w 1994 r., kiedy wiele koncernów motoryzacyjnych dopiero uczyło się tworzyć pojazdy tego typu. Toyota zaryzykowała – z kapitalnym dla siebie rezultatem. Innowacyjne zastosowanie napędu 4×4, niezła geometria terenowa i system zawieszenia, uczyniły z RAV4 niedościgniony ideał, do dziś uznawany za najlepszego SUV-a wszechczasów.

IV generacja RAV4 nie szokuje ani wyglądem, ani komfortem, a mimo to zbiera znakomite recenzje. Udanie nawiązuje do dziedzictwa protoplasty, nie bojąc się nowych rozwiązań. ,,Po raz pierwszy w historii RAV4, w najnowszym modelu zdecydowano się m.in. na klapę bagażnika otwieraną ku górze, a nie tak jak dotychczas, na bok. To swoisty znak czasów, pokazujący jak mocno współczesne SUV-y zbliżają się do samochodów typu kombi” – zauważa przedstawiciel Toyota Konsek Rybnik.

RAV4 IV jest dostępny do nabycia w podstawowych wersjach 2-litrowego turbodiesla o mocy 124 KM oraz 2-litrowej benzyny o mocy 152 KM. W kwietniu tego roku zadebiutował również wariant z napędem hybrydowym.

Toyota Prius

Dziś klasyk – jeszcze do niedawna nowość, czy wręcz rewolucja. O innowacyjności Priusa świadczy chociażby jego nazwa i aż trudno uwierzyć, że model jest z nami już od 19 lat. To pierwsze w historii auto z napędem hybrydowym, sprzedawane na masową skalę. Udane połączenie silników spalinowego i elektrycznego przyjęło się na rynkach znakomicie, dzięki czemu współcześnie możemy podziwiać już IV generację pojazdu – jeszcze lepszą i nowocześniejszą.

,,Do kwietnia br. sprzedano w sumie 3,7 mln egzemplarzy Priusa. Jest to najlepszy wynik wśród aut hybrydowych na świecie. Obecnie, największym powodzeniem cieszy się model Prius IV z silnikiem benzynowym 1.8 HSD 136 KM” – informuje ekspert Toyota Konsek. Popularność Toyoty Prius wpłynęła na rozpowszechnienie napędów hybrydowych i ich implementację w innych samochodach marki Toyota, m.in. wspomnianych już modelach Yaris i RAV4.

Klasyczne, znaczy sprawdzone

Samochodowe ,,klasyki” zyskują taki status nieprzypadkowo. To dowód wyjątkowej sprawności technicznej auta i zaufania, jakim przez lata obdarzyli je klienci. Kupując znany model pojazdu, otrzymujemy gwarancję niezawodności, potwierdzoną wieloma generacjami pozytywnych doświadczeń.

Każdy z samochodów wymienionych w powyższym zestawieniu można zobaczyć samemu, odwiedzając autoryzowany salon dealerski. Toyota Konsek w Rybniku zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą osobiście doświadczyć uroku klasycznych modeli marki Toyota.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ