Definicja SUV-a doskonałego. Toyota RAV4

Moda na samochody typu SUV zatacza coraz szersze kręgi. Te wielkie auta gwarantują komfort i bezpieczeństwo jazdy, a jednocześnie zachowują kompaktowy, sportowo-użytkowy charakter. Definicję idealnego crossoverowego SUV-a ucieleśnia RAV4 – samochód marki Toyota, produkowany od 1994 roku.

Pierwsze samochody SUV ujrzały światło dzienne w latach sześćdziesiątych XX wieku i były kojarzone z luksusowymi samochodami terenowymi. Kolejne dekady to rozwój SUV-ów, często mylonych z obecnymi na rynku pick-upami. Rewolucja w myśleniu o tego typu pojazdach nastąpiła w latach dziewięćdziesiątych, kiedy wprowadzono pojęcie crossover SUV – auta, łączącego najlepsze cechy terenowe i osobowe.

RAV4 – narodziny i rozwój

Do zmiany postrzegania SUV-ów przyczyniła się Toyota. Japoński koncern motoryzacyjny ruszył z pracami, które zaowocowały w 1994 roku. Zaprezentowana wówczas Toyota RAV4 I stanowiła ucieleśnienie crossoverowego SUV-a – samochodu idealnego do jazdy w terenie, jak i po mieście. Auto oparto na platformie Toyoty Corolli VII, nadając mu wyjątkowej masywności. Pojazd produkowano przez kolejne 6 lat (w 1998 r. przeszedł znaczący facelifting), zaopatrywano w różne typy silników oraz napędów (w Stanach Zjednoczonych ujrzała światło dzienne nawet limitowana wersja całkowicie elektryczna). W 2000 roku na rynek trafiła II generacja pojazdu, w 2005 III, a w 2013 obecna – IV.

Toyota RAV4 IV – nowoczesność i ekonomika jazdy

Toyota RAV4 IV to współczesny crossover SUV, zaprojektowany zgodnie z nowym stylem samochodów marki Toyota. Auta zyskało większe wymiary i funkcjonalność. Jest to pierwsza generacja pojazdu, dysponująca tylną klapą bagażnika otwieraną ku górze – tak jak w standardowych samochodach. ,,Na szczególną uwagę zasługuje system napędu na cztery koła, potrafiący dzielić moc między osiami pojazdu w stosunku 100:0 lub 50:50. W zwykłych warunkach drogowych, napęd kierowany jest na oś przednią, a w momencie ich pogorszenia, również na tylną. Wszystko w celu oszczędności paliwa” – zachwala zalety nowego RAV4 przedstawiciel Toyota Konsek w Sosnowcu, autoryzowanego dealera samochodów marki Toyota.

Bogactwo stylu i wyposażenia

Znaczącą zaletą nowego RAV4 IV jest bogactwo dostępnych wersji wyposażeniowych – począwszy od najtańszej wersji Active, przez odmiany Premium, Style, na Prestige kończąc. Niezależnie od wybranego standardu, samochód posiada w podstawie wszystkie najważniejsze elementy, takie jak: komplet poduszek powietrznych, ESP, 6,1-calowy wyświetlacz, kamera cofania, automatyczna klimatyzacja, elektryczne sterowanie szyb i lusterek oraz tempomat. ,,Poza bogactwem wyposażenia, RAV4 podlega doskonaleniu pod względem wyglądu zewnętrznego. W 2015 r. auto przeszło lifting – samochód nieco powiększono, przeprojektowano zderzaki i atrapę chłodnicy oraz nadano nowy kształt świateł” – komentuje ekspert Toyota Konsek.

Napędy – poczuj moc hybrydy

Z napędami RAV4 Toyota eksperymentowała w zasadzie od początku – wystarczy przypomnieć elektryczny model I generacji, dostępny wyłącznie na rynku amerykańskim. Modyfikacje nie mogły ominąć również Toyoty RAV4 IV, która mimo, że początkowo udostępniona tylko w wersjach benzynowej i wysokoprężnej, zadebiutowała w tym roku jako hybryda. ,,Toyota RAV 4 Hybrid, łącząca silnik benzynowy 2,5 l oraz dwa silniki elektryczne, posiada moc 197 KM (145 kW), zużywa 5,1 l/100 km benzyny i osiąga emisję CO2 na poziome 115 g/km. Samochód może posiadać również napęd 4×4, dzięki silnikowi elektrycznemu o mocy 50kW, umieszczonemu z tyłu i napędzającemu tylne koła” – relacjonuje specjalista Toyota Konsek.

RAV4 IV w wersji Hybrid to jeden z niewielu hybrydowych crossoverów SUV, dostępnych w powszechnej sprzedaży. Co ważne, teraz mogą się nim cieszyć również polscy kierowcy. Samochód zawitał bowiem w kwietniu do polskich salonów. Wystarczy odwiedzić autoryzowaną stację marki Toyota – taką jak sosnowiecka Toyota Konsek – i przekonać się na własne oczy, czy nowy RAV4 to samochód, spełniający nasze wymagania. Satysfakcja gwarantowana!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ