W jaki sposób rozpoznać, iż nasze sprzęgło nadaje się do wymiany?

Praktycznie każde auto po przejechaniu pewnej ilości kilometrów musi mieć wymienione sprzędło. Jednak jest to w dużej mierze zależne także od stylu naszej jazdy, jak i również od jakości, jaką charakteryzują się podzespoły. Zatem jakie są pierwsze objawy, które sugerują nam, iż powinniśmy wymienić nasze sprzęgło?

Jednym z najczęściej montowanych typów sprzęgła w samochodach jest sprzęgło jednotarczowe cierne. Złożone jest ono z trzech podstawowych elementów, do których możemy zaliczyć tarczę oraz docisk, a także łożysko. Jeżeli któryś z tych elementów ulegnie zużyciu, wówczas nasze sprzęgło może nie działać prawidłowo. Zatem jakie są pierwsze objawy zużywania się naszego sprzęgła?

Najczęstszy objaw zużycia się naszego sprzęgła to przede wszystkim tak zwane ślizganie się. Oznacza to, iż okładziny cierne, które są zamontowane na naszej tarczy zużyły się. Można to bardzo szybko zdiagnozować podczas wciśnięcia gazu, gdy jednocześnie wciskamy pedał gazu a obroty silnika nie zwiększają się. Także jest to zauważalne podczas dużych prędkości, gdy przyspieszamy na wyższych biegach. Zatem czy możemy w jakiś sposób dbać o sprzęgło, aby było długo w dobrej kondycji?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, iż żywotność naszego sprzęgła uzależniona jest od intensywności jego użytkowania. Jeżeli nie mamy takiej potrzeby, nie powinniśmy z niego korzystać, a podczas jazdy gdy nie zmieniamy biegów, nogę powinniśmy trzymać z boku, a nie na pedale. Warto również dynamicznie wciskać sprzęgło, jednak ściągać nogę powoli, aby nasze auto nie szarpnęło.

Niestety żadne elementy wyposażenia naszego samochodu, jak i również części nie są wieczne. Musimy liczyć się z tym, iż po przejechaniu pewnej ilości kilometrów powinniśmy pewne części wymienić. Tak jest przede wszystkim w przypadku sprzęgła, które podczas jazdy jest przez nas bardzo eksploatowane. Z tego powodu warto zaznajomić się z pierwszymi objawami, jakie występują podczas jego awarii. Wiele informacji na ten temat zawierają również inne artukuły dostępne w internecie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ