Jaką przyczepę możemy holować naszym samochodem?

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się kemping. Coraz więcej Polaków wybiera tą formę wypoczynku. Z tego powodu wiele osób decyduje się również na wypożyczenie kampera, jednak także popularna jest przyczepa kempingowa. Jednak nie zawsze jesteśmy pewni, czy nasz pojazd może holować taką przyczepę.

Warto wiedzieć, iż możemy wyróżnić dwa rodzaje przyczep. Przyczepa lekka charakteryzuje się dopuszczalną masą całkowitą, która nie może przekroczyć 750 kg. Z kolei drugi rodzaj przyczepy charakteryzuje się dopuszczalną masą całkowitą wynoszącą ponad 750 kg i również posiada specjalny hamulec najazdowy. Jeżeli jesteśmy posiadaczami prawa jazdy kategorii B, uprawnia nas to do ciągnięcia przyczepy lekkiej. Bardzo szybko znajdziemy masę całkowitą przyczepy, którą nasz pojazd ma ciągnąć w dowodzie rejestracyjnym.

Warto pamiętać, iż jeżeli chcemy ciągnąć przyczepę, wówczas masa przyczepy nie może być większa niż masa pojazdu, który ją ciągnie. Należy dodać, iż całkowita długość zespołu pojazdów, czyli przyczepy oraz samochodu nie może przekraczać 18,75 m długości. Nie możemy zapominać także o dozwolonej prędkości. Pojazd, który jedzie samodzielnie, a pojazd, który ciągnie za sobą przyczepę posiada inną dopuszczalną prędkość. Poza obszarem zabudowanym możemy z przyczepą jechać jedynie 70 km/h na drodze jednojezdniowej, z kolei na drodze dwujezdniowej prędkość dozwolona jest o 10 km/h wyższa. Również 80 km/h pojedziemy drogą ekspresową, niezależnie czy jest ona jednojezdniowa lub też dwujezdniowa. Warto pamiętać również o tym, iż w przypadku autostrady obowiązuje nas ta sama prędkość maksymalna, choć wydawać by się mogło, iż na takich odcinkach drogi możemy jechać znacznie szybciej.

Choć przyczepa często jest bardzo atrakcyjnym dodatkiem na wakacjach, powinniśmy pamiętać, iż jazda z nią jest trudniejsza. Powinniśmy uważać szczególnie podczas wykonywania manewrów skrętu, jednak także należy dostosować odpowiednią prędkość podczas jazdy z nią. Więcej informacji zawierają różnego rodzaju artukuły oraz poradniki, które możemy znaleźć w internecie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ