Opony zimowe

O tym, że jazda w warunkach zimowych jest specyficzna i – dla niewprawionego kierowca po prostu niebezpieczna – nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Każdy, kto choć raz prowadził samochód porą zimową, miał okazję się o tym przekonać. Warunki atmosferyczne panujące na drodze, temperatura oraz obecność opadów zalegających na powierzchni drogi – to tylko niektóre spośród wielu czynników oddziałujących na nasz komfort jazdy. By uczynić jazdę samochodem zimą bardziej przystępną, korzysta się ze specjalnych opon dedykowanych dla tej właśnie pory roku. Zapraszamy do lektury, w trakcie której przedstawimy – w czym tkwi wyjątkowość opon zimowych, dlaczego należy z nich korzystać zimą oraz gdzie poszukiwać opon zarazem: tanich i dobrej jakości.

Opony zimowe – dla bezpiecznej i przyjemnej jazdy

Dla kierowców nadejście zimy oznacza konieczność przygotowania się i odpowiedniego wyposażenia pojazdu w potrzebne sprzęty. Oprócz płynów, środków chemicznych, skrobaczek, należy także przygotować opony zimowe. Te ostatnie są oczywiście szczególne – o ile poradzimy sobie bez dostępu do specjalnej skrobaczki, to jednak jazda po śniegu bez opon zimowych może być naprawdę ryzykowna.

W czym tkwi wyjątkowość opon zimowych? Kilka elementów ich konstrukcji wpływa na fakt, że są one zalecane do użytkowania właśnie w tym okresie. Przede wszystkim należy wskazać na specjalną formę bieżnika, który znacząco różni się od bieżnika w oponach letnich.

„Bieżnik” bieżnikowi nierówny

Bieżnik to zewnętrzna część opony, pozostająca w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią, po której samochód się przemieszcza. Jest odpowiedzialny między innymi za rozkładanie obciążenia pojazdu, wraz ze znajdującymi się w nim pasażerami. By bieżnik pełnił swoją funkcję, powinien być odporny na nagrzewanie, ścieranie, przebicia i inne uszkodzenia mechaniczne. Bieżnik w oponach zimowych jest ponadto sprofilowany w sposób zwiększający jego funkcjonalność – szybciej i łatwiej odprowadza błoto, śnieg i lód spomiędzy opony i powierzchni drogi.

Bieżnik przedstawia określony, powtarzalny wzór. Znajdziemy różne formy bieżników zimowych, do których zaliczają się przede wszystkim: wzór żebrowy, wzór blokowy oraz wzór ciągnący się.

Kolejnym ważnym elementem są ściany boczne opon. Wykonywane są ze specjalnej mieszanki gumowej, w której istotnym składnikiem jest krzemionka. Dzięki niej opony zachowują trwałą konstrukcję i nie ulegają odkształceniom, niezależnie czy poruszamy się w temperaturze +5 stopni, czy -25 stopni C.

Istotne są także warstwy usztywniające (zbrojone przy użyciu cieniutkich kłączy drucików), opasanie, osnowa (szkielet opony), stopka i drutówka.

Gdzie kupować opony zimowe?

Wielu kierowców poszukuje miejsc, w których zaopatrzyć się można w tanie opony zimowe. Ponieważ rynek wulkanizacyjny w naszym kraju ma się bardzo dobrze, oferta dostępnych dostawców jest bardzo szeroka. Zgodnie z opinią specjalistów, opony zimowe najtaniej zakupić można w internecie. Wśród licznych dostawców szczególnie wart polecenia jest sklep internetowy: tireexpert.pl, którego oferta dedykowana jest dla kierowców różnego rodzaju pojazdów, korzystających z najróżniejszych form ogumienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wybrać dobry serwis samochodowy
Następny artykułBezpieczny w sieci

Prawdziwy pasjonat motoryzacji, od lat z zacięciem śledzi nowinki ze świata samochodów i motocykli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ