Obecnie coraz więcej użytkowników czterech kółek docenia możliwość, jaką jest korzystanie z radia samochodowego opartego na androidzie. Jest to już standard, co nie zmienia faktu, że opcja ta niezarezerwowana jest tylko i wyłącznie dla posiadaczy zupełnie nowych samochodów. Połączenie systemu mobilnego od Google z radiem samochodowy, niesie z sobą, znaczą gamę korzyści. Posiadacze starszych aut mogą więc w przystępny i całkiem niedrogi sposób dokonać wymiany swojego starszego modelu radia na te, umożliwiające obsługę smartfonu.
Radia samochodowe z androidem potrafią znacznie więcej, niż można początkowo przypuszczać. Liczba korzyści jest całkiem spora. Radia oparte na androidzie nie tylko zapewniają odpowiednio wysoką jakość odtwarzanego dźwięku w samochodzie, co docenią fani głośnych brzmień, ale też umożliwia proste i bezproblemowe podłączenie do niego innych odtwarzaczy jak, chociażby iPoda od Apple. Radia samochodowe z androidem są jednocześnie proste w montażu, a jego zakup i zamontowanie nie musi wiązać się z wydaniem znacznej ilości gotówki. Dodatkowym atutem takiego radia jest możliwość odebrania połączeń ze smartfona bez każdorazowej potrzeby sięgania po sam telefon. Jest to niezaprzeczalny atut, gdyż podczas jazdy samochodem zapewnienie bezpieczeństwa własnego jak i współpasażerów jest sprawą kluczową. Radio posiada także duży i w pełni czytelny ekran, co przydaje się np. podczas długiej jazdy oraz korzystania z zamontowanej w nim nawigacji GPS, która śledzi w czasie rzeczywistym natężenie ruchu, czy aktualne dostępne objazdy na trasie. Co najważniejsze, samo radio z androidem jest w stanie połączyć w sobie wszelkie formy funkcjonalność ze smartfonów, z których często korzystamy np. z kamery, nawigacji i dostępu do telefonu.
Jakie kluczowe funkcje są najbardziej użyteczne w radiach z androidem?
Choć radio samochodowe służy przeważnie do odtwarzania muzyki, to jego zaawansowana funkcjonalność pozwala na znacznie więcej niż standardowe radioodtwarzacze. Sama jakość dźwięku jest tu wyjątkowa. Nie ma znaczenia źródło, z którego jest dostarczane nagranie. Dźwięk będzie równie czysty i donośny niezależnie od tego czy pochodzi on z płyty CD, podcastu, radia czy znajduje się na nośniku USB.
Radio samochodowe oparte na androidzie to także przenośna stacja multimedialna. Te dodatkowe funkcje dają możliwość łatwiejszej obsługi samego radia, a przy tym zapewniają przyjemniejszą podróż samochodem. Te dodatkowe udogodnienia to m.in.: możliwość skorzystania w niektórych modelach z kamery cofania oraz wspomniane już zarządzanie połączeniami telefonicznymi i tekstowymi wiadomościami. Radio z nawigacją GPS to kolejny atut, jaki mają radia z androidem. Inne możliwości to np. wyświetlania pożądanej aplikacji wprost ze smartfona na desce rozdzielczej samochodu, a także współpraca z programami odtwarzającymi muzykę np. Spotify oraz głosowa współpraca z Siri.
O czy należy pamiętać przy kupnie radia z androidem?
Przy zakupie radia ważne jest kilka parametrów, które w ostateczności będą decydować o końcowej użyteczności radia i tego jak będzie się ono sprawować.
Ważny jest typ odtwarzacza oraz możliwe podłączenia źródła dźwięku, formaty odtwarzanych plików muzycznych np. MP3, CD-R czy WAV i jego maksymalna moc pozwalająca na odtwarzanie (im większa moc wyjściowa, tym głośniej będzie radio odtwarzać dźwięk). Do tego dochodzą także parametry takie jak łączność przez GPS, Wi-Fi lub Bluetooth. Inne udogodnienia oferowane przez producentów to m.ni. ekran dotykowy.
Ważne jest także, aby pamiętać o rozmiarze urządzenia. Radio samochodowe Android do samochodów VW, może być rozmiarów 1DIN. Ma to przełożenie podczas próby montażu radia w samochodzie i jego ostateczne funkcjonowanie. Obecnie jednak coraz więcej producentów samochodów skłania się ku umożliwieniu podłączenia radia samochodowego zarówno rozmiarów 1DIN jak i 2DIN. Producenci oddają do usług kierowców dodatkową ramkę, która w znacznym stopniu ma ułatwić zamontowanie odpowiedniego modelu do deski rozdzielczej. Warto jednak dostosować model radia do własnego samochodu odpowiednio wcześnie.
Źródło: https://gonavi.pl/