Jak zadbać o swoje auto latem

Każde auto wymaga doglądania i dbałości ze strony właściciela, szczególnie wtedy, gdy słupek rtęci idzie do góry. Chociaż nie wszyscy mogą garażować samochód, każdy kierowca powinien dbać o swój pojazd latem. Wyjaśniamy, na co uważać w ciepłych miesiącach i jakie czynności wykonywać regularnie.

Chroń auto przed przegrzaniem

Obecnie produkowane samochody mają kokpit, deskę rozdzielczą i fotele wykonane z wysokiej jakości materiałów. Mimo wszystko warto chronić te elementy przed nadmierną ekspozycją na palące słońce. Ma to tym większe znaczenie, gdy samochód jest trzymany pod chmurką, a nie w garażu. Wielu kierowców decyduje się na zakup specjalnej maty ochronnej, którą zakłada się od środka na przednią szybę pojazdu. Odbija ona światło słoneczne i chroni wnętrze.

Przed nagrzewaniem warto chronić przede wszystkim kierownicę. Gdyby nagrzewała się zbyt intensywnie, jej materiał mógłby ulec uszkodzeniu. Nie mówiąc już o dyskomforcie, który odczuwa kierowca auta z gorącym „kółkiem”. Oprócz dedykowanych mat lub specjalnych plandek, warto zadbać o to, by parkować samochód w cieniu. W ten sposób zadbasz o auto w czasie gorących dni.

Regularne mycie i woskowanie

Gorące miesiące to nie tylko lejący się z nieba skwar, ale też rzęsiste deszcze od czasu do czasu, błoto i piach, które mogą niszczyć karoserię. Doświadczeni kierowcy dbają o swoje auto, regularnie je myjąc. To najlepszy sposób na usunięcie zabrudzeń, które mogą zniszczyć lakier samochodu. Przed rozpoczęciem sezonu letniego warto zadbać o dokładne umycie podwozia, na którym po zimie mogła zebrać się sól lub inne zanieczyszczenia.

Samo mycie to oczywiście za mało. Prawidłowe dbanie o auto latem obejmuje również woskowanie. Odpowiednio naniesiony preparat chroni lakier przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych UV. Co więcej, zmniejsza przyczepność brudu. Specjaliści w zakresie pielęgnacji samochodów zalecają, aby dokładne mycie i woskowanie planować co najmniej raz w miesiącu.

Przegląd auta przed sezonem

Zanim jeszcze rozpoczniesz jazdę w promieniach letniego słońca sprawdź, czy po zimie auto jest w pełni sprawne. Być może pojawiła się konieczność dokonania kilku napraw lub prostych prac blacharsko-lakierniczych.

Jednym z najważniejszych układów, którego przegląd powinieneś zlecić, jest system chłodniczy. Dobrze jest – jeszcze przed falą upałów – sprawdzić, czy chłodnica nie koroduje i czy jest wypełniona odpowiednią ilością płynu chłodniczego. Jeśli chodzi o klimatyzację, koniecznie zadbaj o jej sprawność. Powinna być odgrzybiona i „nabita” – zadbaj o napełnienie czynnikiem chłodniczym. Dzięki temu czas spędzony za kierownicą latem będzie znacznie przyjemniejszy i unikniesz awarii chłodnicy, gdyby przyszło Ci stać w korku.

Duże znaczenie ma również ogumienie pojazdu. Mieszanka stosowana do produkcji opon letnich jest dostosowana do pracy w wysokich temperaturach, dlatego zawczasu zadbaj o wymianę opon. Pomyśl też o zmianie oleju na taki, który ma lepkość dostosowaną do pracy w gorących miesiącach.

Przegląd auta – samodzielnie czy w warsztacie?

Przygotowanie auta do sezonu letniego jest bardzo ważne, podobnie jak odpowiednie dbanie o karoserię w ciepłe dni. Samodzielnie trudno jest zdiagnozować ewentualne usterki oraz wyregulować system chłodzenia. Wymianę oleju, filtrów, opon oraz nabicie klimatyzacji najlepiej wykona doświadczony mechanik z autoserwistychy.pl. Ten warsztat samochodowy oferuje różnego rodzaju przeglądy, które są dostosowane do potrzeb i aktualnego stanu auta. Współpraca z takimi fachowcami to najlepszy sposób na przygotowanie się do jazdy latem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ