Jak mówi popularne polskie przysłowie „ciąża to nie choroba”, z tego powodu bardzo wiele kobiet w stanie błogosławionym nie unika wykonywanych do tej pory różnego rodzaju czynności. Również w tej grupie jest prowadzenie pojazdów, ponieważ kobiety ciężarne często czują się na siłach. Jednak czy jest to zdrowe dla naszego dziecka? Na co powinnyśmy szczególnie uważać prowadząc pojazd w ciąży?
Bardzo wiele Pań będących w ciąży stara się do ostatnich dni rozwiązania być aktywnych. Z tego powodu nie zmieniają one swoich przyzwyczajeń. Jedne z nich to bardzo często prowadzenie pojazdu, nawet w zaawansowanej ciąży. Czy jest to zdrowe dla naszego dziecka?
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż będąc w ciąży wiele kobiet ma zmienne nastroje. Choć wsiadając do samochodu czują się dobrze, za chwilę ich nastrój może ulec diametralnej zmianie i tym samym na drodze mogą nie być już takie bezpieczne. Kwestią sporną są także pasy bezpieczeństwa. Wedle prawa kobieta ciężarna nie musi ich zapinać. Jednak z pewnością każdy z nas wówczas zadaje sobie pytanie, w jaki sposób ciężarna jest chroniona w razie wypadku? Z tego powodu lepiej z tego przywileju jak najrzadziej korzystać. Powinniśmy pamiętać także o tym, iż osoby siedzące z tyłu za ciężarną także powinny mieć je zapięte, ponieważ nawet w przypadku ostrego hamowania mogą stanowić nie tylko bezpośrednie zagrożenie dla niej, ale także dla jej dziecka. Należy także uważać na poduszkę powietrzną, która w przypadku otworzenia się, może zaszkodzić naszemu dziecku.
Choć bardzo wiele kobiet będąc w ciąży decyduje się na prowadzenie samochodu, nie jest to wskazane już w jej zaawansowanym stadium. O ile w pierwszych miesiącach ciąży nie jest ona widoczna i nie przeszkadza w wykonywaniu różnego rodzaju manewrów, o tyle w bardziej zaawansowanych stadiach kobietom jest już trudniej jeździć chociażby z zapiętymi pasami. Jednak jazda w ciąży to decyzja każdej kobiety. Zatem zanim wyruszymy w drogę, warto jeszcze zaznajomić się z literaturą. W internecie dostępne są artukuły oraz liczne porady.