To dzięki nim samochód ma styczność z podłożem. Ich właściwy stan ma ogromny związek z przyczepnością i bezpieczeństwem podczas jazdy. Mawia się, że wymienia się je wtedy, kiedy zima zaskoczy drogowców. Opony. Warto się nim przyjrzeć trochę bliżej i zwrócić uwagę na różnice, jakie występują pomiędzy modelem letnim a zimowym. Zapraszamy do lektury.

Wygląd bieżnika

Na pierwszy rzut oka opony letnie i zimowe różnią się rodzajem bieżnika. Te pierwsze mają rzeźbę z mniejszą ilością lamelek. Co jest tego powodem? „Zimówki” są bardziej ponacinane, aby lepiej poruszały się po śniegu, zwiększając tym samym przyczepność pojazdu. Szerokie rowki na środku skutecznie odprowadzają także wodę i błoto śniegowe. Taka konstrukcja pozwala na szybsze wyhamowanie samochodu w niekorzystnych zimowych warunkach. Do jazdy po suchych nawierzchniach lepiej przystosowane są opony letnie.

Skład mieszanki

Drugim bardzo ważnym czynnikiem, który odróżnia opony letnie od zimowych, jest skład mieszanki, jaka została użyta do ich produkcji. Opony letnie są wykonywane ze sztywniejszej gumy, odpornej na pracę podczas wysokich temperatur. Inaczej sprawa ma się w przypadku „zimówek”. Przy niskich temperaturach materiał tego typu staje się twardszy, co źle wpływa na przyczepność samochodu, dlatego opony zimowe tworzone są z mieszanek, które nawet przy mrozach zachowują pełną elastyczność. W ich skład wchodzi duża ilość krzemionki. Należy jednak pamiętać, że w czasie upałów guma mięknie, a opony bardzo szybko się zużywają, co prowadzi do niestabilnego prowadzenia samochodu.

Kilka słów o oponach całorocznych

Znakiem do zmiany opon jest spadek temperatury na zewnątrz do granicy 0°C. Na rynku nie kupimy opony, która równie bezpiecznie zachowuje się w dodatniej temperaturze 20°C, jak i przy ujemnych 10°C, ale dostępne są opony całoroczne, które swoją konstrukcją przypominają jednak bardziej opony zimowe. Posiadają one zarówno lamelki, jak i rowki obwodowe, które służą do odprowadzania wody, oraz rządek nieponacinanych kostek bieżnika zapewniających stabilność podczas jazdy na krętych i suchych odcinkach.

Opony letnie i zimowe można kupić w firmie SPEEDGUM, której serwis stacjonarny mieści się na warszawskim Ursynowie. Zajmuje się on głównie sprzedażą opon, serwisem kół, wymianą kół dojazdowych oraz świadczeniem usług tokarskich, takich jak: przetaczanie otworów centralnych w felgach oraz dorabianie pierścieni centrujących na wymiar.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ