Jeżeli nigdy w życiu jeszcze nie odbyliśmy przejażdżki quadem, odpowiedź jest raczej prosta: na pewno warto wypróbować tę formę rozrywki, zanim zdecydujemy się na zakup pojazdu. Gdy mamy możliwość przetestowania na przykład sprzętu, który należy do znajomego – świetnie! W przeciwnym razie koniecznie skorzystajmy z usług wypożyczalni. Ale jeśli już wiemy, jaką frajdę sprawia nam jeżdżenie quadem, sprawa może się skomplikować.

Po pierwsze, należy zastanowić się, czy stać nas na zakup własnego quada. Może to nas kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. A w skrajnych przypadkach, jak przy zakupie najmocniejszego pojazdu SSV (side-by-side) na rynku, czyli Can-Am Maverick X3, nawet ponad 100 tys. zł. Dobrze jest też uwzględnić budżet przeznaczony na paliwo i ewentualne naprawy tudzież części zamienne. Im trudniejszy teren, a także im większa prędkość, tym większa przyjemność z jazdy, ale też większe zużycie sprzętu i ryzyko usterek.

Ubezpieczenie i naprawy

Kolejny spory wydatek to obowiązkowe ubezpieczenie. Wypożyczając quada, nie musimy się nim przejmować – podobnie jak naprawami. Większość z nich z powodzeniem da się przeprowadzić samodzielnie, jednak całkiem duża grupa osób wolałaby raczej mieć i ten problem z głowy. Wypożyczenie będzie więc dla nich lepszym rozwiązaniem.

Ograniczenia

Jest to też dobra opcja dla tych, którzy mieszkają w dużym mieście. Z jednej strony bowiem mogą nie mieć gdzie składować pojazdu, a z drugiej – stosunkowo ograniczona jest w takim wypadku liczba pobliskich lokalizacji, w których można by na quadzie poszaleć. W okolicy wypożyczalni zwykle znajduje się zaś całkiem atrakcyjnie ukształtowany teren, gdzie da się wykorzystać dość dużo możliwości pojazdu.

Jeśli jednak mieszkamy pod miastem i lubimy jeździć quadem na tyle, że robimy to dosyć często, wówczas wydatki związane z regularnym wypożyczaniem sprzętu mogą się nam nie skalkulować.  – Posiadanie quada na własność likwiduje ograniczenia – mówi specjalista z zajmującej się dystrybucją tych maszyn firmy Taurus. A gdy dysponujemy prawem jazdy kategorii B, możemy takim pojazdem poruszać się też po oficjalnych drogach i dojechać nim wszędzie o ile oczywiście jest prawidłowo zarejestrowany.

Zakup sprzętu idealnego

Pewnym problemem bywa to, na jaki model się zdecydować. Istnieje bowiem co najmniej kilka różnych wariantów. Dobrym pomysłem może okazać się przetestowanie każdego z nich w opcji pod tytułem wypożyczenie – i dopiero wtedy podjęcie ostatecznej decyzji. Jeśli quad natomiast jest naszą pasją, a jedyną barierą dzielącą nas od zakupu własnego sprzętu jest jego cena, poszukajmy ofert sprzedaży pojazdów używanych. Zanim jednak sfinalizujemy transakcję, koniecznie upewnijmy się, że stan techniczny maszyny nie stwarza zagrożenia ani dla nas, ani dla osób postronnych oraz czy wszystkie dokumenty pochodzą z legalnego źródła.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ