Polacy coraz częściej decydują się an wypożyczenie samochodu osobowego z wypożyczalni. Co prawda w większości przypadków ma to miejsce poza granicami naszego kraju, szczególnie w okresie wakacyjnym i urlopowym, to jednak podstawowe zasady wypożyczeń są tożsame niezależnie od miejsca wypożyczenia. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę wypożyczając samochód osobowy? Co jest istotne z punktu widzenia klienta i na co uważać, aby nie zostać narażonym na dodatkowe, często wysokie koszty?

Umowa!

Podstawą każdego wypożyczenia samochodu osobowego jest zawarta umowa pomiędzy wypożyczalnią, a klientem. To właśnie w tej umowie i wszystkich jej załącznikach powinny znaleźć się uregulowania dotyczące zawartego stosunku cywilnoprawnego, a tym samym powinny być w niej określone wszystkie prawa i obowiązki wypożyczającego – również określone koszty wypożyczenia, warunki użytkowania pojazdu i ewentualne dodatkowe opłaty związane z zatankowaniem samochodu czy jego czyszczeniem.

Ubezpieczenie

Większość ubezpieczalni wymaga wykupienia przez klienta dodatkowego ubezpieczenia AC na czas całego wypożyczenia pojazdu. W większości przypadków wystarcza jednak zaznaczenie najtańszej i najbardziej podstawowej wersji takiego ubezpieczenia na umowie wypożyczenia. Warto jednak pamiętać, że taka opcja jest najtańsza z pewnych powodów – nie pokrywa ona wszystkich strat i w przypadku jakiejkolwiek kolizji czy stłuczki może się okazać, że będziemy musieli z własnej kieszeni zapłacić za naprawę uszkodzonego pojazdu. Przy podpisywaniu umowy wypożyczania samochodu należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na zapisy dotyczące ubezpieczenia i odpowiedzialności majątkowej klienta.

Z pełnym czy z pustym bakiem?

Należy zwrócić również uwagę na to, czy samochód ma zostać oddany do wypożyczalni z pełnym czy pustym bakiem. Jeżeli zapisy umowy stanowią o pełnym baku, a oddamy samochód prawie na rezerwie, to co prawda paliwo zostanie uzupełnione przez pracowników wypożyczalni, ale my zostaniemy obciążenie dodatkowymi kosztami z tego tytułu!

Podsumowując, w naszej wypożyczalni CK Corp (http://www.ckcorp.pl/) przywiązujemy wagę do jasnych reguł wypożyczenia. W przypadku innych wypożyczalni warto zawsze gruntownie zapoznać się z podpisywaną umową i jej warunkami!

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ