motor

Końcówka sezonu to czas, w którym powinniśmy zadbać o swój motocykl, niezależnie od tego, czy planujemy korzystać z niego także w chłodniejszym okresie. Intensywna letnia eksploatacja oraz niekorzystne zimowe warunki atmosferyczne mogą negatywnie oddziaływać na jego poszczególne podzespoły, ograniczając komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Aby kompleksowo zatroszczyć się o swój pojazd, powinniśmy wyposażyć się przynajmniej w podstawowe akcesoria. Jakie sprzęty warto posiadać?

Zima to czas, w którym powinniśmy poświęcić odpowiednią ilość uwagi naszemu motocyklowi. Aby jego pielęgnacja była łatwiejsza i bardziej efektywna, warto wyposażyć się w niezbędne sprzęty – prostownik, pompkę z manometrem czy szczotkę do czyszczenia. Pomogą one w utrzymaniu optymalnej kondycji wszystkich podzespołów sprawiając, że każdy jednoślad będzie zawsze gotowy do jazdy – czy to w sezonie zimowym, czy też dopiero na wiosnę.

Prostownik do ładowania akumulatora

Spora część motocykli przez cały rok jest zaparkowana pod gołym niebem. W konsekwencji są one narażone na działanie niskich temperatur, które szczególnie negatywnie wpływają na stan akumulatora. Jeżeli jednoślad nie będzie używany zimą, warto wyjąć z niego zasobnik energii oraz umieścić go w ogrzewanym pomieszczeniu. Co dwa tygodnie wskazane jest także podpięcie akumulatora pod prostownik. Zapobiegnie to utracie jego mocy, a zarazem sprawi, że na wiosnę bez trudu odpalimy nasz pojazd. Jeżeli do tej pory nie zakupiliśmy takiego urządzenia – najwyższy czas, aby się w nie zaopatrzyć. Dobry sklep z narzędziami będzie posiadał w swojej ofercie prostowniki renomowanych producentów, które ułatwią zachowanie dobrej kondycji akumulatora w zimowym sezonie.

Pompka z manometrem

Jeżeli nasz motocykl nie jest przechowywany na specjalnym stojaku, raz na kilka tygodni wskazane będzie przekręcenie jego kół. Zapobiegnie to ich odkształceniu się w miejscu styku z podłożem, ułatwiając zachowanie idealnego kształtu oraz maksymalnego bezpieczeństwa w czasie jazdy. Dbałość o koła powinna obejmować również kontrolę i uzupełnianie ciśnienia w oponach. Do tego celu przydatna będzie pompka z manometrem, zasilana elektrycznie bądź siłą mięśni rąk lub nóg. Prawidłowe ciśnienie w połączeniu z regularnym obracaniem kół to skuteczny sposób zapobiegania ich zniekształceniu w czasie zimowego postoju.

Szczotka i smary do konserwacji

Przed zimą warto zadbać o staranne wyczyszczenie całego motocykla. Prócz umycia jego ramy i zakamarków silnika, należy dopilnować skrupulatnej pielęgnacji łańcucha, łożysk i cięgien – linek gazu, sprzęgła, dźwigni hamulca i zmiany biegów. W tym celu warto wyposażyć się w odpowiednie preparaty chemiczne oraz specjalną szczotkę, która oczyści powyższe elementy z wielu stron jednocześnie. Zastosowanie właściwych sprzętów i produktów do konserwacji pomoże w skuteczny sposób pozbyć się zanieczyszczeń, wydłużyć trwałość poszczególnych podzespołów oraz zapewnić ich prawidłową pracę. Po zakończonym czyszczeniu wskazane jest także staranne nasmarowanie łańcucha i innych elementów wymagających takiego zabezpieczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ