ubezpieczenie OC

Na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy kierowca powinien posiadać ubezpieczenie OC. Często dochodzi jednak do sytuacji, iż z pewnych powodów chcemy zmienić umowę OC na inną.  Konieczne jest wówczas wypowiedzenie umowy OC u dotychczasowego ubezpieczyciela, w innym przypadku zmuszeni będziemy opłacać podwójne składki. Najczęstszym powodem, dla którego wypowiadamy umowę ubezpieczenia jest zakup samochodu od innego kierowcy, korzystam z takiego rozwiązania także wtedy, gdy znajdziemy tańszą alternatywę. Jak wypowiedzieć umowę OC zawartą z ubezpieczycielem?

Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy OC?

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC możemy złożyć w dowolnym momencie jej obowiązywania. Niezależnie jedna od tego, w którym dniu ją złożymy, będzie ona obwiązywał do końca ważności umowy ubezpieczenia, w dodatku towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma obowiązku zwrotu składek za niewykorzystany okres. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych ostatecznym terminem na wypowiedzenie umowy OC jest ostatni dzień przed terminem jej wygaśnięcia. W przypadku braku deklaracji wypowiedzenia umowy zostanie ona automatycznie przedłużona na następny rok. W przypadku zawarcia umowy z nowym ubezpieczycielem bez wypowiedzenia umowy u poprzedniego dochodzi o tak zwanego „podwójnego ubezpieczenia” – może wówczas nastąpić wypowiedzenie umowy OC u poprzedniego ubezpieczyciela w trybie natychmiastowym.

Jakie informacje musi zawierać wypowiedzenie OC

Wypowiedzenie OC składamy w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego, nie musimy jednak osobiście stawiać się na miejscu. Powinniśmy jedynie upewnić się, iż w dokumencie zawarte są wszystkie informacje, wymagane przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych. Formularz powinien zawierać datę i miejsce wypowiedzenia, dane adresowe właściciela pojazdu, markę i model samochodu wraz z aktualnym numerem rejestracyjnym, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy o okres ubezpieczenia, w którym umowa obowiązuje. Dane te możemy wprowadzić samodzielnie, wypowiedzenie OC samochodu możemy również wypełnić, wykorzystując gotowy wzór wypowiedzenia umowy dostępny w sieci, musimy jedynie pamiętać, by złożyć na nim własnoręczny podpis.

Czy musimy złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC w oddziale?

Niezależnie od tego, czy chcemy wypowiedzieć naszą umowę, czy złożyć wypowiedzenie polisy OC zbywcy pojazdu, powinno ono mieć formę pisemną, jednak nie musimy dostarczać go osobiście. Ubezpieczenie OC samochodu można wypowiedzieć, wysyłając podpisany dokument pocztą lub za pomocą kuriera. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla osób, które ze względu na charakter zatrudnienia nie mogą stawić się w oddziale ubezpieczyciela. Warto również zadzwonić do towarzystwa ubezpieczeniowego i zapytać, czy istnieje możliwość złożenia wypowiedzenia w formie elektronicznej – w takim przypadku wystarczy jedynie zeskanować umowę i wysłać ją wykorzystując pocztę email.

Czy warto dokonać wypowiedzenia umowy OC zbywcy pojazdu?

Kiedy nabywany samochód, otrzymujemy także przypisaną do niego polisę OC. Nie zawsze jednak jest to dla nas korzystne, zwłaszcza jeśli sprzedawca krótko posiadał prawo jazdy i miał na koncie kilka mandatów. Istniejąca umowa ubezpieczenia jest dla nas wówczas niekorzystna i warto ją wypowiedzieć, gdyż nowa będzie dla nas korzystniejsza. Jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela nie musisz już kontaktować się w tej sprawie z poprzednim właścicielem, gdyż przekazał on wszelkie niezbędne dokumenty i powinien przekazać fakt o sprzedaży samochodu swojemu towarzystwu ubezpieczeniowemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ