Kupno nowego samochodu i sprzedaż starego samochodu – to dwa najszczęśliwsze momenty w życiu zmotoryzowanych. Jak sprawić, by ten drugi był równie szczęśliwy jak pierwszy?
Wizyta w warsztacie
Jeśli nie do końca znamy się na samochodach i nie potrafimy ocenić czy delikatny hałas w kabinie to dowód na to, że trzeba wymienić całe zawieszenie czy to tylko stukanie końcówki drążka, lepiej skierować swe kroki do mechanika. To pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której osoba potencjalnie zainteresowana zakupem, poprosi o obniżenie ceny z uwagi na poważną usterkę. Oczywiście warto jest przygotować się na pewne wydatki związane z wizytą u mechanika, być może kilka części będzie trzeba wymienić. Wówczas najlepiej zamówić je w sieci, bo to tani, szybki i pewny sposób na zakup wysokiej jakości części. Zawsze zarówno na zakup części w sklepie motoryzacyjnym takim jak Getparts.pl oraz wizytę u mechanika, warto mieć rachunek – to pomaga podwyższyć wartość samochodu.
Odkurzenie i wyczyszczenie wnętrza
Tu najważniejszy jest stan faktyczny kabiny naszego pojazdu. Samo wiemy, w jakich miejscach przyda się szczególna dbałość o szczegóły. Przed zastosowaniem jakichkolwiek środków konserwujących, zawsze dokładnie – najlepiej odkurzaczem z małą końcówką czyścimy – odkurzamy podłogę, tapicerkę i zakamarki w desce rozdzielczej.
Czyszczenie zaczynamy od wody z mydłem, dopiero po tym przechodzimy do prania tapicerki i czyszczenia plastików. Na sam koniec myjemy szyby i stosujemy płyny nabłyszczające. Ważne, by tych środków nie używać za dużo, bo każdy materiał ma swoją wchłanialność – jeśli zostanie ona przekroczona, na powierzchni deski rozdzielczej pozostanie tłusta powłoka, którą ciężko będzie usunąć.
Lekier, zewnętrzne plastiki oraz felgi
Umyty samochód powinien zostać nabłyszczony mleczkiem lub pastą, cena takiego specyfiku to max. 70 zł. Zaś odświeżenie lakieru u lakiernika kosztować może nawet 400 zł. Warto też po myciu natrzeć zderzak i listwy drzwiowe olejkiem natłuszczającym na bazie silikonu, to sprawi, że elementy te będą wyglądać schludnie i czysto. Felgi myjemy dokładnie szczoteczką, zaś opony możemy poza myciem spryskać mleczkiem lub pianką konserwującą.
Wiedza to podstawa
Przygotowując się na spotkanie z przyszłym nabywcą lub handlarzem, który nasz samochód postawi w swoim komisie, warto doczytać kilka artykułów na temat naszego modelu i wynotować sobie jego największe zalety, by móc o nich opowiedzieć. Oczywiście jako właściciel pojazdu musimy mieć przy sobie komplet dokumentów:
- Dowód rejestracyjny
- Kartę pojazdu (jeżeli była wydana)
- Dokument poświadczający opłacenie ubezpieczenia
- Rachunki z ostatnich zakupów i napraw u mechanika
Cenę naszego samochodu ustalmy, sięgając do różnych źródeł. Można posiłkować się stroną eurotax, ogłoszeniami modeli z tego samego rocznika, a nawet oceną wartości samochodu, jaką uzyskamy na stronie ubezpieczyciela. Na koniec ustalmy dolną granicę ceny, poniżej której nie zgodzimy się zejść. To ważne, by przemyśleć tę ceną wcześniej, bo pod wpływem emocji, widoku gotówki czy umiejętności negocjacyjnych kupującego, możemy zgodzić się na coś, czego będziemy później żałować.
Gdzie warto umieścić ogłoszenie
Ogłoszenie o sprzedaży naszego samochodu powinniśmy umieścić nie tylko w sieci, ale również w formie drukowanej – dzięki temu trafiamy na dwie zupełnie różne grupy odbiorców. Ogłoszenie na serwisach sprzedażowych czy aukcyjnych koniecznie powinno zawierać miasto, w którym samochód chcemy sprzedać. Opis samochodu powinien być rzetelny i pozbawiony zbędnych poetyckich dodatków. Zdjęcia zróbmy zaś na otwartej przestrzeni, tak by to samochód był na pierwszym planie. Warto robić i zdjęcia z perspektywy i zdjęcia detali – dobre zdjęcia to połowa sukcesu.