Przygotowanie do wakacyjnego wyjazdu – o czym nie zapomnieć?

0
550

Organizacja wakacyjnego wyjazdu to zazwyczaj mieszanina emocji – ekscytacji wynikającej z wyboru miejsc do odwiedzenia i planowania letnich aktywności oraz stresu, bo przecież trzeba zadbać o to, aby bezpiecznie dotrzeć na miejsce i uniknąć rozczarowań czy wydarzeń, które mogłyby zepsuć wyjazd. Jeśli wybierasz się autem, to bez wątpienia sen z powiek spędza Ci jego przygotowanie, poza opłatami za paliwo i wybraniem optymalnej trasy oczywiście. Jak więc przygotować swój samochód do wakacyjnej trasy, aby uniknąć rozczarowań?

Jak przygotować auto do wakacyjnego wyjazdu?

Przygotowując pojazd do kilkusetkilometrowej trasy, należy mieć na uwadze, że będzie to spore wyzwanie dla praktycznie każdego jego elementu i podzespołu. Dlatego przegląd techniczny przed taką trasą powinien być bardziej drobiazgowy i uwzględniać również te elementy, które potencjalnie mogą ulec awarii, choć na ten moment wyglądają jeszcze całkiem przyzwoicie. W końcu nikt nie chciałby zostać „uziemiony” kilkaset kilometrów od domu, a nieznanej okolicy. Zwróć wiec uwagę na nie tylko tak oczywiste elementy, jak stan i poziom oleju silnikowego czy płynu chłodniczego, ale również klocki i tarcze hamulcowe, elementy układu kierowniczego i zawieszenia. Warto przejrzeć również koła i opony, upewnić się, że koło zapasowe jest w odpowiednim stanie, gaśnica ma podbity przegląd, a zestaw narzędzi jest w komplecie i w pełni sprawny. Oczywiście nie możesz zapomnieć o tym, bez czego wakacyjny wyjazd będzie prawdziwą udręką – o klimatyzacji! Porządny przegląd, uzupełnienie gazu i załatanie wykrytych nieszczelności to absolutna podstawa, aby pomimo wysokich temperatur dotrzeć na miejsce w przyjemnych warunkach i naprawdę porządnie wypocząć. Nie zapomnij także o kontroli oświetlenia – szkoda byłoby dostrzec problemy z jego funkcjonowaniem dopiero w nocy, kiedy podróż będzie kłopotliwa i niebezpieczna.

Przygotuj plan podróży!

Do celu podróży zajedziesz najprawdopodobniej bez szczegółowego ustalania każdego odcinka trasy na Twojej drodze. Wystarczy, że skorzystasz z nawigacji w telefonie, aby z dużym prawdopodobieństwem dojechać do celu optymalną drogą. Jednak planując wyjazd samochodem, warto przeanalizować drogę – być może w jej pobliżu znajdują się atrakcje turystyczne, których pominięcie byłoby sporym błędem. Jeśli masz samochód z LPG, to dobrze upewnić się gdzie po drodze znajdują się stacje sprzedające ten rodzaj paliwa (szczególnie poza granicami). Ponadto warto zaplanować miejsca odpoczynku oraz posiłków – tak, aby nie szukać czegoś w ostatniej chwili.

Nie przejmuj się problemami!

Pamiętaj o tym, że nawet jeśli coś się przydarzy podczas jazdy, to najprawdopodobniej jest to przejściowe i da się z tym skutecznie uporać. Jeśli więc Twój samochód z jakiegoś powodu odmówi posłuszeństwa, to niekoniecznie musi oznaczać to końca wyprawy – na rynku nie brakuje firm oferujących holowanie Warszawa czy pomoc na miejscu, dzięki czemu jeszcze tego samego dnia udaje się uruchomić samochód i kontynuować podróż. Nie pozwól zdarzeniom losowym wyprowadzić Cię z równowagi i zepsuć wakacyjny nastrój. Zamiast więc się stresować, lepiej zawczasu zapisać sobie numer do dobrej pomocy drogowej i w razie konieczności bez wahania skorzystać z jej pomocy.

Nie zapomnij o relaksie!

Większość z nas na wakacje wybiera się raz w roku. Dlatego dołóż starań, aby to był wyjątkowy czas, pozwalający na regenerację i nabranie sił przed kolejnymi miesiącami wytężonej pracy. Już w czasie podróży warto na dobre odciąć się od pracy, wiadomości i innych bodźców zewnętrznych i skupić się na „ładowaniu akumulatorów”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ