Monitoring GPS a kwestie prawne

Jeśli technologia GPS jest wykorzystywana do monitorowania pojazdów, obiektów lub nawet ludzi, istnieją pewne przepisy, jak może to być przeprowadzane. Gromadzenie danych osobowych jest szczególnie uwarunkowane przepisami prawa.

Owszem, monitoring GPS jest używany czasami w sektorze prywatnym, na przykład do monitorowania własnych dzieci lub partnerów, to przeważnie jest on używany głównie w miejscu pracy. Aby zapewnić bezpieczeństwo i zgodność z ochroną danych, należy odpowiednio zorientować się w tej kwestii.

W większości przypadków monitoring pojazdów jest szczególnie często stosowany we flotach do lokalizowania pojedynczych egzemplarzy. Pod wieloma względami zapewnia to pomoc w codziennej pracy. W ten sposób można zoptymalizować wykorzystanie poszczególnych pojazdów. Można połączyć ze sobą kilka tras, prześledzić i porównać przebyte trasy i w każdej chwili wiedzieć, gdzie znajduje się obecnie każdy pojazd. Wszyscy kierowcy jednak muszą być informowani o korzystaniu z tej technologii. Pod względem operacyjnym, GPS może być instalowany nie tylko w pojazdach, ale również w innych obiektach, takich jak kontenery lub różne przyczepy. Zwłaszcza w przypadku większej ich liczby, monitoring GPS pomaga obserwować wszystkie obiekty i zawsze wiedzieć, gdzie się aktualnie znajdują. Dzięki temu znacznie łatwiej jest zorganizować cały proces w firmie, a obiekty można znaleźć szybciej i łatwiej, na przykład po kradzieży. Lokalizacja osoby za pomocą GPS nie zawsze jest zgodna z prawem. Zazwyczaj najpierw rozróżnia się wiek danej osoby. W ten sposób rodzice mogą zapewnić swoim dzieciom system GPS, aby sprawdzić, czy dotarły one dobrze do szkoły lub do domu. Jednak dziecko musi być tego świadome. W przypadku dorosłych to inna sprawa.

Ogólnie rzecz biorąc, stałe monitorowanie jest zabronione ze względu na ochronę danych. Nie wolno tworzyć profilu ruchu osób. Zabronione jest również gromadzenie danych o własnych pracownikach w miejscu pracy. Tylko w wyjątkowych przypadkach i za ich zgodą taka procedura jest dozwolona. Podsumowując, jednym z problemów, który często pojawia się w przypadku technologii GPS, jest ogólny konflikt z ochroną danych osobowych. Warto mieć na uwadze, montując ten system.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ