Jedziesz na długi weekend? Sprawdź, jak przygotować swój samochód!

Wielkimi krokami zbliża się długi weekend. Większość z nas planuje wyjazd, żeby naładować swoje akumulatory i wypocząć. Najwygodniejszym środkiem transportu jest samochód. Jeśli wybieramy się w dłuższą trasę, warto zrobić mu dokładny przegląd i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. To gwarantuje bezpieczną podróż i brak stresu w przypadku kontroli drogowej.

Od czego zacząć? Kontrola przede wszystkim!

Dokładny przegląd samochodu zazwyczaj jest robiony podczas rutynowej kontroli w warsztacie. Dlatego przed dłuższym wyjazdem koniecznie musisz skontrolować jego stan, żeby mieć pewność, że w czasie podróży nic Cię nie zaskoczy.

Warto sprawdzić ciśnienie oraz głębokość bieżnika w oponach. Jeśli tego nie zrobisz, a opony będą nieodpowiednio napompowane, to istnieje ryzyko, że w trakcie pokonywania trasy dojdzie do ich uszkodzenia.

Skontroluj również poziom oleju i ewentualnie go uzupełnij lub wymień. Koniecznie sprawdź działanie pasków, hamulców, układu chłodzenia, wydechu oraz zawieszenia. Istotnym elementem jest też akumulator, dlatego, jeśli zauważyłeś, że często się rozładowuje, wymień go jak najszybciej, żeby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek.

family

Wyposażenie dodatkowe – aby nic Cię nie zaskoczyło!

Są rzeczy, które musisz mieć przy sobie w razie jakiegokolwiek wypadku czy awarii. O jakie przedmioty chodzi? O gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy i apteczkę. Za brak dwóch pierwszych w przypadku kontroli drogowej grozi Ci mandat w wysokości 500 zł. Jeśli chodzi o apteczkę, to każdy odpowiedzialny kierowca ma ją przy sobie. Różne wypadki mogą się zdarzyć po drodze, dlatego lepiej dmuchać na zimne.

Co jeszcze warto mieć przy sobie? Linkę holowniczą, kamizelkę odblaskową, koła razem z podnośnikiem, klucz do kół, a także zapasowe żarówki. Te ostatnie są szczególnie istotne. Dlaczego? Ponieważ, gdy nocą żarówki się przepalą, dalsza jazda bez ich uprzedniej wymiany, będzie niemożliwa. Dlatego koniecznie musisz mieć przy sobie zapasowe produkty, najlepiej renomowanej marki, które zapewnią Ci odpowiednie oświetlenie.

bezpieczna-jazda-z-nocar

Dokumenty i przepisy – aby wszystko było legalne!

Nikt nie lubi płacić mandatów. Istnieją o wiele przyjemniejsze sposoby wydawania pieniędzy. Również kontrola drogowa nie należy do najbardziej oczekiwanych momentów podróżowania. Dlatego warto zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i straty pieniędzy. Jak? Wystarczy mieć przy sobie wszystkie potrzebne dokumenty oraz stosować się do przepisów.

Przede wszystkim sprawdź ważność swojego ubezpieczenia OC. Przyda się ono nie tylko podczas kontroli drogowej, ale także, jeśli zdarzy się jakiś wypadek. Polisa ubezpieczeniowa jest potrzebna do spisania oświadczenia o wypadku i uzyskania odszkodowania. Nie można tego zaniedbać. Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić, jest przegląd techniczny pojazdu – musi być ważny przez cały okres wyjazdu. Bardzo wielu kierowców podczas kontroli drogowej przeżywa szok, że przegląd stracił ważność. Lepiej zawczasu się o niego zatroszczyć.

Planujesz podróż poza granicę? Sprawdź koniecznie obowiązujące tam przepisy. Często znacznie różnią się one od naszych, a ich nieznajomość nie chroni nas przed mandatem. Różnice dotyczą m.in. dopuszczalnej prędkości oraz dodatkowego wyposażenia.

O czym jeszcze należy pamiętać, aby bezpiecznie dotrzeć do celu?

Mapy odeszły do lamusa, a ich miejsce zajęła nawigacja. Jest o wiele dokładniejsza i łatwiejsza w użyciu niż tradycyjna wersja mapy. Trzeba jednak co jakiś czas pamiętać o aktualizacji nawigacji. Ciągłe remonty dróg przyczyniają się do zmiany trasy, o których lepiej wiedzieć wcześniej, by uniknąć nadprogramowych kilometrów oraz niepotrzebnego zużycia paliwa.

pexels-photo-(1)

Pamiętaj również o odpoczynku. Człowiek nie robot – musi się przespać, zjeść i zdrzemnąć. Jazda wymaga skupienia, a zmęczenie znacznie zaniża koncentrację, przez co wzrasta ryzyko wypadku. Na 2 godziny jazdy przypada 20 minut odpoczynku, dlatego dobrze jest zawczasu zaplanować sobie postoje – najlepiej w miejscach, gdzie można zjeść ciepły posiłek i napić się kawy.

Szykując się na dłuższy wyjazd, zadbaj o swój pojazd. Oprócz skontrolowania poszczególnych elementów w samochodzie warto również mieć poszczególne części do wymiany. Dotyczy to szczególnie żarówek samochodowych, które lubią niespodziewania się przepalać. Szukasz  sklepu, który ma w swojej ofercie żarówki renomowanych producentów? Wejdź na Nocar, wybierz niezbędne produkty i jedź na zasłużony odpoczynek!

Źródło zdjęć: Nocar.pl, pexels.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ