Jaką myjnie wybrać ręczną czy automatyczną?

Często mówi się, że samochód sporo mówi o właścicielu. Niektóre osoby traktują swój pojazd niemalże jak dziecko – dbają o każdy najmniejszy element i wykonują zabiegi znacznie wykraczające poza standardowe mycie oraz woskowanie. Innym z kolei jest nawet nie po drodze z myjnią, co często kończy się tym, że auto stoi nieumyte nawet przez kilka miesięcy. To duży błąd! Warto pamiętać o tym, że używanie czystego auta jest bezpieczniejsze dla nas i dla innych użytkowników drogi – wystarczy tu wspomnieć chociażby o światłach. Te ubrudzone nie będą aż tak bardzo widoczne z daleka jak czyste.

Nie trzeba już chyba dalej przekonywać do tego, że częstsze mycie samochodu po prostu ma sens. Jaką myjnię wybierać do czyszczenia samochodu – ręczną czy automatyczną?

Myjnia ręczna

Myjnia ręczna jest szerzej dostępna – to ten typ myjni, dzięki któremu każdy może sam umyć swój samochód lub może zlecić wykonanie tego pracownikom myjni. W tego typu myjniach czyszczenie samochodu przebiega w określony sposób. Zaczyna się od samej góry, czyli od dachu – później stopniowo przechodzi się ku dołowi, a na sam koniec czyści się okolice nadkola oraz progów. W ramach myjni ręcznej można też zlecić woskowanie samochodu. Korzystanie z usług osób prowadzących myjnię ręczną jest stosunkowo tanie, ale warto pamiętać o tym, by wybierać wyłącznie zaufanych fachowców. Osoby, które prowadzą amatorskie myjnie mogą nie wiedzieć, jakich szczotek używać. Do mycia samochodu powinno się stosować wyłącznie szczotki z naturalnym włosiem lub z mikrofibrą. Sztuczne włosie może bardzo szybko porysować lakier i zamiast pięknie umytego samochodu otrzymasz auto, które nadaje się do zaprowadzenia na natychmiastową korektę lakieru.

Myjnia automatyczna

Myjnie automatyczne są lepszym rozwiązaniem dla tych osób, którym zależy na czasie. Czyszczenie trwa zwykle kilka minut, dzięki czemu z łatwością można podskoczyć wyszorować auto np. w drodze z pracy. Dodatkowo myjnie automatyczne mają zwykle do wyboru kilka programów i za niewielką opłatą można też od razu wypolerować lub wywoskować samochód. Minusem myjni automatycznych jest to, że szczotki w nich stosowane są dosyć mocno twarde. Z jednej strony to zrozumiałe – szczotka musi mieć odpowiednią twardość, żeby doszorować karoserię. Z drugiej jednak zbyt ostre włosie może z łatwością uszkodzić lakier. Zanim więc wybierzesz konkretną myjnię samochodową, upewnij się, że stosowane w niej szczotki są odpowiednio często wymieniane i dzięki temu nie porysują twojego samochodu. Na myjnie automatyczne powinni szczególnie uważać posiadacze samochodów pokrytych czarnym lakierem – po wyjeździe z myjni mogą oni zauważyć na lakierze kółka, które są właśnie efektem działania szczotek. Jeśli masz czarny samochód, korzystaj raczej z myjni ręcznej – fachowcy dokładnie umyją twój samochód, ale nie spowodują szkód. Na myjniach automatycznych warto też pamiętać o tym, że woskowanie może nie być tak satysfakcjonujące jak to wykonane ręcznie przez fachowców – maszyny nie rozprowadzają tak dokładnie wosku, jak powinno to być zrobione.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy oraz dzięki uprzejmości firmy Ecopless – Kosmetyka Samochodowa z Pszczyny.

[Głosów:5    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ