Nawet najbardziej kochający swoje samochody, nie za bardzo lubią wydawać pieniądze na zakupy części zamiennych. Tak naprawdę, większość z nas robi wszystko, by jeśli jest taka konieczność wydać ich jak najmniej lub wcale. Szczególnie widać to po oponach. Opony to w dalszym ciągu niedoceniana część pojazdu. Dla wielu jest to tylko kawałek gumy, o którym robi się wiele szumu, ale tak naprawdę nie ma wielkiego wpływu na jakość jazdy, ani tym bardziej bezpieczeństwo. Na szczęście ta grupa właścicieli pojazdów tak myślących stale się zmniejsza. Opona odgrywa bardzo istotna role zarówno dla komfortu jazdy jak i dla naszego i innych bezpieczeństwa. W końcu jest to jedyny łącznik pomiędzy samochodem, a podłożem. Dzięki interakcji z nawierzchnią, poprzez działania sił tarcia samochód się porusza. Opona również przenosi wszelkie drgania na podwozie samochodu, a następnie na nadwozie, w tym również na osoby podróżujące wewnątrz pojazdu. Jej jakość jest bardzo ważna. Mowa jest tu nie tylko o stanie bieżnika, ale również stanu samej mieszanki, a także nie zapominając o szkielecie wewnętrznym opony.

(Nie) warto oszczędzać.

Każdego właściciel samochodu musi się liczyć z tym, ze wcześniej czy później będzie konieczna wymiana opon. Im więcej samochód w roku przejedzie, tym częściej do takiej wymiany dojdzie. Nie zawsze jest to wydatek mały. Im większa jest opona im jej przeznaczenie jest bardziej skomplikowane, tym jej cena szybciej szybuje w górę. Opony przeznaczone do popularnych samochodów osobowych, nie są może aż tak drogie, jednak dla nie jednego wydatek kilkuset złotych jednorazowo na zakup nowych opon jest nie do przejścia. Dla części naszego społeczeństwa nie ma znaczenia, że jest to wydatek, który się rozkłada na kilka lat. Przeciętny kierowca w naszym kraju przejeżdża rocznie około 15-20 tysięcy kilometrów, więc wymiana opon powinna być co 4-5 lat. Mimo tego znajdują się jeszcze tacy, którzy w ramach oszczędności przedłużają okres między wymianami do nieskończoności, lub decydują się na zakup opon używanych. To że koła są „ubrane” w opony wyglądające jak nowe, ale których wiek można określić jako leciwy – powyżej 5 lat, nie znaczy iż jest to opona bezpieczna. Trzeba pamiętać, że materiał z jakiego jest opona zbudowana z czasem ulega rozpadowi. Opona, która ma siedem lub więcej lat może i wygląda dobrze, szczególnie jeśli pokonuje się na niej mniejszą liczbę kilometrów, jednak nikt nie może zapewnić, że w warunkach trudniejszych będzie się zachowywać bez zarzutu. Inna sprawą są opony z drugiej ręki. Na runku jest wiele podmiotów, które oferuje zdesperowanym właścicielom samochodów opony używane. Często ich wygląd zewnętrzny jest co najmniej bardzo dobry. Nikt jednak nie gwarantuje, że jest to opona, która nie jest po „przejściach” drogowych i jej szkielet jest w doskonałym stanie. Uszkodzenie takiego szkieletu nie jest widoczne na zewnątrz, ale może skutkować pęknięciem opony w najmniej oczekiwanym momencie. Zakup takich opon może się okazać tylko pozorną oszczędnością, która może się przerodzić w wielkie szkody.

Oszczędzanie tak, ale z głową.

Kupując opony można jednak oszczędzić , trzeba jednak wiedzieć jak. Właściciele samochodów, które pokonują więcej niż 30 tysięcy kilometrów wiedzą, że warto inwestować w opony dobrej jakości. Takie ogumienie jest bardziej wytrzymałe, a więc można na nich przejechać o wiele więcej kilometrów niż na oponach ekonomicznych. Zamiast kupować dwa lub więcej kompletów opon gorszej jakości, które po pół roku trzeba wymienić, warto zainwestować, w opony lepszej jakości, które wytrzymają w dobrej kondycji kilka sezonów. Szukający oszczędności przy wymianie opon powinni również wiedzieć, kiedy takie zakupy dokonać. Jak uświadamiają specjaliści od ekonomii zakupów, cenami opon rządzą takie same prawa jak w przypadku wielu innych towarów. Nie opłaca się ich kupować, kiedy jest na nie największe zapotrzebowanie, na początku sezonu. Wówczas ich ceny są najwyższe. Zakupy trzeba zaplanować na okres, kiedy ceny są najniższe. W przypadku opon, wg ekonomistów jest to w przypadku opon letnich początek sezonu zimowego i podobnie w przypadku zimówek, które najlepiej kupować kiedy rozpoczyna się sezon letni. Dzięki takiemu zabiegowi można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent od ceny w szczycie cenowym. Wiele osób oszczędza dokonując zakupy w sklepach internetowych. Jest to dobre posunięcie o ile zakupy są dokonywane w renomowanych sklepach. Bywa bowiem, że za niższymi cenami idą opony dwu i trzyletnie. Wprawdzie specjaliści przyznają, że odpowiednio przechowywane opony w magazynie nie starzeją się tak szybko, to jednak jest to posunięcie niekorzystne wobec kupujących. Zakupy opon mogą czasem boleć, jednak kiedy się je odpowiednio zaplanuje, wówczas ten ból nie jest taki straszny. Warto więc robić to z głową.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ