Układ wydechowy w samochodzie

0
3625

Samochodowy układ wydechowy to jeden z głównych systemów w samochodzie, który jest odpowiedzialny za odprowadzanie gazów spalinowych z komory spalania. Dany układ zbudowany jest zazwyczaj z zaworów wydechowych oraz wylotowych znajdujących się w głowicy cylindrów, katalizatora, kolektora wylotowego oraz tłumika z zamocowaną do niego rurą wydechową. Niemniej jednak niektóre z wymienionych części są niezbędnymi elementami układu kontroli emisji spalin.

W samochodach wyposażonych w turbodoładowanie układ wydechowy obejmuje także turbosprężarkę: przepływające gazy spalinowe obracają jej turbiną, aby zwiększyć moc silnika.

Jakie dostępne są rodzaje układów wydechowych?

  • Z pojedyncza rurą wyjściową.
  • Z podwójnym tylnym wyjściem.
  • Z podwójnym wydechem znajdującym się naprzeciwko siebie.
  • Z podwójnym wydechem znajdującym się po bokach.
  • O wysokiej wydajności.

Jakie można wymienić oznaki uszkodzonego układu wydechowego?

Niezwykle głośna praca układu wydechowego. Jeśli jakakolwiek rura układu jest pęknięta lub uszkodzona, układ staje się nieszczelny. Poza uszkodzonymi rurami głośna praca układu może być spowodowana uszkodzoną uszczelką kolektora wylotowego. W takim przypadku możesz słyszeć odgłos syczenia lub stukania, który staje się jeszcze bardziej wyraźny podczas przyspieszania lub pracy silnika na biegu jałowym. Niska wydajność paliwowa, moc silnika oraz przyspieszenie.

Nieszczelności układu wydechowego powodują zmniejszenie ciśnienia wstecznego. Z tego względu silnik zaczyna ciężej pracować, aby wygenerować taką samą ilość mocy i zużywa większa ilość paliwa. Poza tym przyspieszenie autem zajmuje większą ilość czasu.

Zapach spalenizny. Jeśli w którymś miejscu komory silnika nastąpi nieszczelność układu wydechowego, wydobywające się gazy spalinowe będą bardzo gorące. W wyniku tego niektóre elementy nie są odporne na działanie wysokich temperatur, dlatego odczuwalny być może zapach spalenizny lub nawet dymu. Jeśli tak się stanie, powinieneś jak najszybciej odwiedzić mechanika samochodowego.

Zwisające rury wydechowe. Wszystkie elementy układu wydechowego muszą zostać solidnie przymocowane do podwozia samochodu. Jeśli którykolwiek z nich zacznie zwisać lub będzie wleczony, dany problem należy natychmiast usunąć. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia zwisającej części; oznacza to kosztowne naprawy.

Jakie są możliwe przyczyny awarii układu wydechowego?

Korozja. Elementy układu wydechowego są stale wystawione na działanie wilgoci i brudu pochodzących z nawierzchni dróg, dlatego nie jest zaskoczeniem, że są one podatne na działanie korozji; zwłaszcza, jeśli chodzi o tłumik i rury wydechowe. Rdza może spowodować powstanie dziur i pęknięć. W zdiagnozowaniu problemu będącego jeszcze we wczesnym etapie pomoże regularny przegląd wizualny układu wydechowego.

Zatory. Istnieje wiele rzeczy, które mogą spowodować zatory: mogą być to zabrudzenia pochodzące z zewnętrz układu lub sadza i osady węglowe w katalizatorze spowodowane na przykład awarią sondy Lambda. Na początku wyjątkowo trudno jest zdiagnozować daną usterkę. Z związku ze zwiększeniem się zatoru możesz zauważyć zwiększone spalanie paliwa, poczuć nieprzyjemny zapach oraz zauważyć zwiększoną temperaturę silnika.

Przetarcie się i zużycie. Elementy układy wydechowego, tak samo jak inne części samochodowe, nie starczają na wieczność. Są one stale wystawione na działanie wilgoci, błota pośniegowego, brudu, wibracji, wysokich temperatur, itp. Tym samym dany proces jest naturalny i nieunikniony.

Jeśli zdiagnozujesz jakiekolwiek usterki we własnym układzie wydechowym, zaleca się możliwie najszybsze dokonanie przeglądu całego układu. Pozwoli to Tobie nie tylko zaoszczędzić na pracach naprawczych, ale i także uniknąć problemów ze zdrowiem: trujące gazy spalinowe mogą przedostać się do wnętrza kabiny poprzez nieszczelności.

Rutynowa konserwacja? Pilne naprawy? Niezależnie, jaki problem napotkasz ze swoim samochodem, zawsze jesteśmy gotowi do udzielenia Tobie pomocy. Rozsądne ceny, wysokiej jakości produkty, wyprzedaże i zniżki, natychmiastowa dostawa i pomoc na żywo to tylko nieliczne korzyści naszego sklepu internetowego, które oferowane są naszym klientom. Odwiedź nas i zaoszczędź z Autoczesciexpert.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ