Nowy sezon, nowy skuter? Niekoniecznie! Sary też da radę!

Zbliża się nowy sezon motocyklowy, a Ty zastanawiasz się, czy będziesz musiał kupić nowy skuter? Odpowiadamy – nie musisz! Sprawdź stan obecnej maszyny, dokonaj odpowiednich napraw i ciesz się nią kolejny sezon!

Mamy nadzieję, że po zakończeniu sezonu i przed schowaniem skutera do garażu, sprawdziłeś jego stan i usunąłeś usterki, jeśli takowe były. Nie oznacza to jednak, że przed pierwszym wyjazdem w nowym sezonie nie powinieneś już nic sprawdzać. Wręcz przeciwnie. Miesiące stagnacji mogły sprawić, że Twój skuter odmówi pierwszego rozruchu. Dziś podpowiemy Ci, co powinieneś sprawdzić, aby mieć pewność, że skuter nie spłata figla w najmniej odpowiednim momencie.

Umyj skuter – to nie jest żart!

Zapewne myślisz, że żartujemy z Ciebie, mówiąc, żebyś w pierwszej kolejności umył swój jednoślad. Niestety nie żartujemy. Oczyszczenie skutera z brudu, oleju i smaru pozwala ocenić stan wizualny części maszyny. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz w stanie sprawdzić, czy jeszcze przed pierwszą trasą musisz coś wymienić, czy zużywające się komponenty są w stanie, który pozwoli Ci przejeździć jeszcze jeden sezon.

Olej i hamulce tego nigdy nie lekceważ!

Sprawdzenie poziomu oleju to jedna z ważniejszych czynności, którą powinniśmy wykonać, zanim wyjedziemy na ulice. Jest to niezwykle prosta czynność, która może uratować nie tylko życie naszego silnika, ale także nasze. Pamiętaj zatem o tej czynności. Abyś miał pewność, że silnik jest bezpieczny, poziom oleju powinien oscylować w granicach ¾  lub maksimum pojemności. Wartość tę możesz sprawdzić przy użyciu bagnetu lub w specjalnym okienku.

Zaraz po oleju powinieneś sprawdzić stan hamulców. Mamy nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z tego, że bez nich nie możesz wyjechać na żadną przejażdżkę. Zanim to zrobisz, wymień płyn w układzie hamulcowym. Najlepiej wymieniać go co roku, jeśli jednak nie masz na to funduszy lub czasu, wymieniaj go maksymalnie co dwa lata. Ważne jest, abyś wybrał dobry płyn hamulcowy, który nawet przy bardziej zdecydowanej jeździe poradzi sobie z odpowiednim hamowaniem. Te i inne płyny, które doskonale sprawdzają się w skuterach, my nabywamy w rooader.pl.

skutery

Sprawny układ chłodzenia to podstawa dobrej pracy “piecyka”

Silniki skuterów często, przez wysokie temperatury pojawiające się w silnikach ze względu na złe chłodzenie, nazywane są piecykami. Warto zatem zadbać o cały układ chłodzenia, aby ten nie był zanieczyszczony i skorodowany. Kontroluj zatem stan i poziom płynu chłodniczego. Pamiętaj, że bez względu na jego stan, musisz wymieniać go minimum co dwa lata.

Podsumowanie

Przeglądy okresowe, nie tylko te, które musisz wykonać w myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów, ale również te, które wykonujesz samodzielnie, są niezwykle ważne. Dzięki nim jesteś w stanie uniknąć awarii, które nie tylko unieruchamiają Twój skuter, ale również mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia i życia.

Poza tym szybko wychwycona i usunięta usterka pozwala cieszyć się bezproblemową jazdą przez długi czas. Pamiętaj zatem o tym, aby poświęcić choć odrobinę czasu na odpowiednią opiekę nad skuterem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ