Kaski motocyklowe – szczękowe czy integralne? Jaki wybrać?

Wielu ludzi decyduje się dzisiaj na wyrobienie prawa jazdy kategorii A uprawniającego do jazdy motocyklem. Jeżdżenie takim pojazdem jednośladowym może być bardzo przyjemne, komfortowe oraz dynamiczne zarówno na trasach, jak i w mieście. Należy jednak pamiętać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Między innymi istotną rolę odgrywają kaski motocyklowe, czyli elementy odpowiedzialne za ochronę głowy przed uderzeniami, itp.

Nie powinno się oszczędzać na bezpieczeństwie, szczególnie jeśli chodzi o głowę. Wybór odpowiedniego kasku powinien uwzględniać typ motocykla, rodzaj pokonywanego terenu oraz własne potrzeby.

Kaski motocyklowe – jaki wybrać?

Na rynku dostępne są kaski motocyklowe różnych producentów oferujące wiele istotnych parametrów. W związku z tym należy dokładnie przeanalizować każdą możliwą opcję i wybrać produkt najlepiej dopasowany do konkretnych zastosowań i wymagań. Bardzo istotną sprawą jest komfort kasku oraz jego skorupa, która powinna być wykonana z trwałych materiałów zapewniających doskonałą ochronę przed obrażeniami głowy. Istnieje wiele rodzajów kasków, wśród których dużą popularnością cieszą się wersje szczękowe oraz integralne.

Kask szczękowy czy integralny?

Jednym z ważniejszych i popularniejszych elementów zabezpieczających głowę motocyklisty jest kask integralny, którego inna nazwa to kask pełny. Ten rodzaj zabezpieczenia głowy został stworzony z myślą o motocyklistach, którzy uwielbiają jazdę z dużą prędkością oraz o osobach, dla których bezpieczeństwo jest ważniejsze od komfortu. Można śmiało stwierdzić, że kaski w wersji integralnej są najbezpieczniejszymi elementami wykorzystywanymi przez motocyklistów ścigających się na torach lub jeżdżących szybkimi motocyklami turystycznymi. Bardzo często w takich kaskach montuje się zabezpieczenie przeciwsłoneczne oraz zapewnia się wentylację. Na rynku dostępnych jest wiele opcji zarówno dla wariantu sportowego, jak również turystycznego. Wadą jest z pewnością małe pole widzenia oraz słaba wentylacja przy jeździe z niższą prędkością.

Kask szczękowy stanowi pewnego rodzaju rozwinięcie kasku w wersji integralnej. Jak sama nazwa wskazuje, posiada on specjalną otwieraną szczękę. Takie zabezpieczenie jest zwykle wykorzystywane w turystyce motocyklowej. Bardzo często w kaskach tego typu dostępne jest bogate wyposażenie odpowiedzialne za zwiększenie poziomu komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Rozbudowana konstrukcja wiąże się jednak z większą masą, a tańsze wersje mają zwykle problemy z tłumieniem hałasu.

Jaką decyzję należy podjąć?

Ostateczna decyzja o zakupie konkretnego rodzaju kasku powinna być uzależniona od wielu czynników i własnych upodobań. Generalnie kaski integralne są idealne dla niedoświadczonych motocyklistów stawiających przede wszystkim na bezpieczeństwo. Bardziej doświadczeni turyści motocyklowi z pewnością będą sięgać po wersje szczękowe zapewniające większą wygodę przy jednoczesnym dbaniu o odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Oczywiście istnieją również inne odmiany kasków dopasowane do innych motocykli, tras i potrzeb użytkowników.

[Głosów:6    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ