Czym jest multimetr oraz w jaki sposób możemy z niego korzystać?

Miernik uniwersalny, popularnie nazywany także multimetrem to jeden z najbardziej wszechstronnych urządzeń, który służy podczas diagnostyki w przypadku problemu z elektroniką samochodową. Jednak aby go sprawnie obsługiwać, powinniśmy dokładnie poznać obwody elektryczne. Zatem w jaki sposób korzystać z tego typu urządzenia?

Multimetr jest bardzo uniwersalnym urządzeniem, ponieważ zawiera w sobie szereg funkcji, które także możemy znaleźć w urządzeniach takich jak między innymi omomierz lub też woltomierz, a także amperomierz. Typowe urządzenie posiada wyświetlacz LCD, na którym pokazywane są pomiary, jak i również pokrętło, a także gniazda wejściowe.

Jeżeli zdecydowaliśmy się wykonywać pomiar napięcia miernikiem uniwersalnym powinniśmy upewnić się, czy prąd, który płynie w naszym układzie jest stały lub też zmienny. Najczęściej w samochodach prąd, który znajduje się w układzie jest prądem stałym. Powinniśmy pamiętać, iż podczas wykonywania pomiaru należy wpiąć się w dany obwód równolegle. Jeżeli chcemy znaleźć przyczynę zbyt wysokiego poboru prądu w naszym pojeździe, doskonale w tej sytuacji sprawdzi się także nasz miernik. Dzięki niemu możemy także bardzo szybko zdiagnozować pomiar rezystancji. Tym samym dzięki rezystancji możemy określić, czy przykładowo mamy problem z bezpiecznikami lub też z indukcyjnymi czujnikami ABS. Istnieje również możliwość sprawdzenia pojemności kondensatorów. Są to urządzenia powszechnie wykorzystywane w tak zwanych systemach car audio. Tego typu miernik może być także wykorzystywany do mierzenia innych wielkości.

Warto pamiętać, iż podstawowy miernik uniwersalny możemy nabyć w wielu sklepach już za kilkanaście złotych. Dzięki niemu możemy zdiagnozować różnego rodzaju problemy, jakie pojawiły się w naszym samochodzie. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, jednak wszystko uzależnione jest od umiejętności, jakie posiada mierzący. W internecie możemy znaleźć liczne artukuły, dzięki którym możemy w bardzo szybki sposób nauczyć się obsługi tego typu miernika.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ