Żywotność akumulatora

Akumulator samochodowy to fundament układu elektrycznego każdego pojazdu. Niestety podobnie jak większość urządzeń podlega on naturalnemu zużyciu. Przejechane kilometry oraz nieubłagany upływ czasu wpływają na systematyczną utratę jego właściwości. Specjaliści podpowiadają, że dobry akumulator, prawidłowo eksploatowany, powinien poprawnie pracować przez okres co najmniej pięciu lat. Niewiele jednak osób wie, jak właściwie zarządzać jego jakością i pomóc mu w przetrwaniu problemów technicznych z samochodem.

Co wpływa na przyspieszone zużycie akumulatora?

  • Zły stan silnika – należy zwrócić szczególną uwagę na jednostkę napędową, gdyż wielokrotne nakręcanie rozrusznika, znacząca obciąża akumulator dużym zużyciem prądu,
  • Uszkodzony regulator napięcia – to sytuacja, w której akumulator otrzymuje napięcie wyższe niż normalnie. Efektem jest spłynięcie mas czynnych, przez co urządzenie traci pojemność i moc rozruchową, a w konsekwencji nadaje się do wymiany.
  • Zaniedbane klemy – zaśniedziałe klemy nie są w stanie skutecznie dostarczać prąd do akumulatora. Warto je co pewien czas przeczyścić lub wymienić na nowe. Nie jest to duży koszt, a może zaoszczędzić wielu problemów.
  • Niedopasowanie do auta – zdarza się, że w samochodzie znajduje się urządzenie o zbyt małej pojemności i mocy rozruchowej. Nie warto oszczędzać na tańszych modelach, gdyż źle dopasowany będzie się szybko zużywał. Polecany akumulator bez problemu możemy znaleźć w sklepie ucando.pl.
  • Uszkodzony przewód masowy – najczęściej objawiające się poprzez skorodowane oczko przewodu. Podobnie jak przy klemach, efektem może być nieefektywny przepływ prądu.
  • Poziom naładowania akumulatora – jeśli jest on niedoładowany, jego użytkowanie powoduje skrócenie życia urządzenia.

Jak dbać o akumulator i kiedy należy go wymienić?

Przede wszystkim powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby maksymalnie przedłużyć działanie akumulatora. Jednym z kroków, które należy podjąć w tym celu, jest ładowanie akumulatora napięciem, zawierającym się w przedziale 13,8-14,4V. Należy również pamiętać, aby nie doprowadzać do całkowitego rozładowania akumulatora, bo może to doprowadzić do widocznego skrócenia żywotności baterii.

akumulator

Na koniec warto wspomnieć o wymianie. Nawet zadbany sprzęt w końcu przestanie spełniać swoje funkcje i konieczny będzie zakup nowego akumulatora, przykładowo z polecanego sklepu internetowego Ucando.pl. Takimi objawami zużycia mogą być: zwolniona praca rozrusznika podczas uruchamiania, słabsze działanie reflektorów po wyłączeniu silnika czy samoczynne rozładowywanie się akumulatora. Warto pamiętać, że akumulator to urządzenie, które da się ładować. Przy pomocy ładowarki, prostownika lub kabli rozruchowych istnieje możliwość przywrócenia do życia większości urządzeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ