Wypowiedzenie umowy OC przez Internet

Termin umowy na ubezpieczenie OC dobiega końca, a może pojawiła się lepsza oferta? Niezależnie od powodu z jakiego chcesz wypowiedzieć OC, upewnij się czy jest taka możliwość. Rezygnacja z umowy dopuszczalna jest tylko w wybranych sytuacjach. Jak zatem skutecznie wypowiedzieć umowę? Sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę.

Wypowiedzenie umowy – kiedy jest możliwe?

Nawet jeden dzień przerwania ciągłości ubezpieczenia OC wiązać się będzie z naliczeniem wysokich kar i koniecznością ich zapłaty. W świetle polskiego prawa, OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Dlatego nie można w dowolnej chwili wypowiedzieć umowy
lub zmieniać ubezpieczyciela. Skuteczne wypowiedzenie możliwe jest wtedy, gdy:

  • Ważność obecnej umowy wkrótce wygaśnie
  • Nastąpiła kradzież samochodu lub oddano auto do kasacji
  • Kupisz używane auto z polisą OC
  • Posiadasz podwójne ubezpieczenie

Oprócz powyższych czynników, istotnym elementem w wypowiadaniu umowy są terminy.
Możliwość rezygnacji z polisy upływa wraz z przedostatnim dniem obowiązywania ubezpieczenia.

W przypadku niedotrzymania terminu, ubezpieczyciel automatycznie przedłuża umowę na kolejny rok. Jeżeli umowa została zawarta przez telefon lub Internet można wypowiedzieć ją bez podawania przyczyny do 30 dni od momentu jej zawarcia. Warto też pamiętać, że umowa OC może zostać wypowiedziana w dowolnym momencie, w przypadku zakupu używanego auta z aktualnym OC.
Nowy właściciel samochodu nie ma obowiązku korzystania z polisy podpisanej przez poprzedniego właściciela.

Jak skutecznie wypowiedzieć umowę OC?

Jeżeli powyższe warunki są spełnione, można przygotować wypowiedzenie umowy. Co powinno się w nim znaleźć, aby zostało uznane za skuteczne? Wypowiedzenie OC będzie skuteczne pod warunkiem, że zachowana będzie forma pisemna. Nie można też zapomnieć o takich danych jak:

  • Pełna nazwa oraz adres siedziby firmy ubezpieczeniowej
  • Dane właściciela pojazdu – imię i nazwisko, adres, numer telefonu, e-mail, a także PESEL
  • Dane pojazdu – numer rejestracyjny oraz marka
  • Okres ubezpieczenia
  • Numer polisy
  • Podstawa prawna
  • Odręczny podpis

Gotowy wzór wypowiedzenia do pobrania w formacie PDF znaleźć można bezpośrednio na stronach ubezpieczycieli lub w porównywarkach ubezpieczeń takich jak https://kioskpolis.pl/.

Wypowiedzenie można złożyć bezpośrednio osobiście w siedzibie firmy ubezpieczeniowej, wysłać tradycyjną pocztą lub faksem. Można je też dostarczyć drogą mailową, należy jednak pamiętać, aby był to skan lub zdjęcie oryginału. Wypowiedzenie będące treścią maila nie zostanie uznane za skuteczne.

Kiedy wypowiedzenie umowy OC nie będzie możliwe?

Należy pamiętać, że wypowiedzenia nie można złożyć dokonując sprzedaży auta. Nowy właściciel samochodu razem z kluczykami i dokumentacją pojazdu powinien otrzymać również polisę. Ubezpieczyciel w terminie 14 dni od momentu sprzedaży auta powinien zostać poinformowany o przeprowadzonej transakcji. Nabywca może zrezygnować z Twojego OC, wtedy otrzymasz zwrot niewykorzystanej składki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ