Jak czyścić felgi

Każdy kierowca wie, że nawet najbardziej dopieszczone auto wydaje się brudne, jeśli felgi pokrywa brud lub, co gorsze, pył hamulcowy albo smoła. Niestety, czyszczenie alufelg nie należy do najłatwiejszych zadań. Jak to robić? Jakich preparatów użyć? I wreszcie, czym jest krwawa felga? Odpowiadamy.

Powierzchnia felg

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak czyścić felgi, na początek warto zrozumieć, co właściwie chcemy czyścić. Nie każdy wie bowiem, że felgi są pokryte po prostu lakierem: proszkowym lub natryskowym. Pierwszy jest bardziej trwały, ale pył hamulcowy czy smoła i tak się w niego wbijają. Mówiąc wprost, nie ma takiej formy lakieru, która całkowocie zabezpieczyłaby felgi przed osadzaniem się brudu.

Im lakier starszy i bardziej porowaty, tym brud wbija się w niego bardziej. Proces ten możemy opóźnić, odpowiednio czyszcząc alufelgi i zabezpieczając je.

Jak czyścić felgi?

Łatwe zabrudzenia można usuniemy bez problemu za pomocą myjki i szamponu. Gorzej, jeśli nieco zaniedbaliśmy tę część samochodu i pokryła się ona grubą warstwą brudu. Najgorsze w usuwaniu są zdecydowanie smoła i pył hamulcowy.

No dobrze. To czego użyć, jeśli felgi mają za sobą czasy świetności (i czystości)? W takim przypadku warto sięgnąć po profesjonalne preparaty do czyszczenia felg. Są to środki zwykle na bazie kwasów, które zmywają tlenki metali, czyli ślady korozji. Co jednak ważne, trzeba postępować zgodnie z instrukcją użycia, bo są to preparaty, które niewłaściwie użyte mogą wyrządzić szkodę felgom.

Szczególnie polecane są preparaty o neutralnym pH. Są one bezpieczne zarówno dla samochodu, jak i dla użytkownika. Nie powinny też zaszkodzić zwierzętom domowym. Pamiętaj jednak, aby wybrać najwygodniejszą formę takiego preparatu. Całkowicie płynna szybko spłynie po feldze na oponę, a potem na ziemię. Być może nie zdążysz niczego rozprowadzić. Większość kierowców chwali sobie preparaty do czyszczenia felg w żelu.

Czym jest krwawa felga?

Krwawa felga to zjawisko, które powstaje na skutek użycia preparatu do czyszczenia felg, potocznie zwanego deironizerem. W rzeczywistości jest to środek, który wchodzi w reakcję z metalicznym osadem na felgach. Jego skutkiem ubocznym jest pojawiający się na powierzchni felg krwistoczerwony kolor. Wygląda to tak, jakby ktoś oblał felgę krwią. Niektórzy są zdania, że krwawa barwa przypomina bardziej fiolet niż czerwień.

Zabezpieczenie felg

Pamiętaj, ze po umyciu felg warto też je zabezpieczyć. Dzięki temu brud osadzi się wolniej i bardziej płytko. Możesz w tym celu użyć wosku lub specjalnych środków polimerowych do karoserii. Istnieją też powłoki permamentne do ochrony lakieru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ