Program do monitorowania samochodów – przejechane kilometry to nie wszystko

Program do monitorowania samochodów

Gdy powierzasz swoim pracownikom narzędzia służbowe, do których koniecznie należy zaliczyć samochód, musisz zaufać im, że nie będą nadużywać ich do celów prywatnych. Oczywiście ograniczenie zaufania często jest podstawą, gdyż może okazać się, że nie tylko pojazd będzie eksploatowany ponad normę, ale również budżet na paliwo.

Jak poradzić sobie z takimi sytuacjami? Otóż trzeba powiedzieć otwarcie, że rozliczenie fakturowe i dokładne planowanie podróży specjalistów nie jest najlepszym sposobem. Wykorzystajmy zatem dostępną technologię i możliwości, które oferuje między innymi program do monitorowania samochodów. Kiedy go zainstalować i jak używać, by zapewnił maksymalną efektywność i wydajność? Zapraszamy po odpowiedzi.

Kilometry i ilość spalonej benzyny

Wysyłając pracownika do klienta autem, prawdopodobnie zależy Ci na tym, by zrobił jak najmniej kilometrów w najkrótszym czasie. Oczywiście wcale nie jest to tak proste, jak może się wydawać, ponieważ wystarczy dodać do odległości niezależne od kierowcy sytuacje, np. korki wynikające z wypadku na trasie itp. Program do monitorowania samochodów to jedynie narzędzie do planowania budżetu i weryfikacji założeń. Rozmowa z pracownikami wykonującymi swój zawód to główne narzędzie pozwalające utrzymać dyscyplinę.

Raport wygenerowany automatycznie

Ciekawym dodatkiem do systemów jest raportowanie. Zaawansowany program do monitorowania samochód zapewnia możliwość automatycznego generowania raportów, które później będziemy mogli poddać głębszej analizie. Jak to wygląda w praktyce? Cały system czujników przetwarza dane, które trafiają za pomocą systemu GPS i transferu danych do sieci oprogramowania. Na tej podstawie generowany jest szczegółowy raport, którego jakość zależy jedynie od rodzaju systemu i czujników, które zostały wykorzystane przy produkcji aplikacji. Zadaniem użytkowników jest jedynie sprawdzenie, jak porównywalnie wygląda sytuacja z pozostałymi miesiącami.

Wsparcie obsługi klienta

Masz problemy na którymś etapie instalacji lub obsługi? Jeśli wybierzesz renomowaną firmę z doświadczeniem, możesz liczyć na profesjonalne wsparcie specjalistów, którzy dokładnie poprowadzą Cię krok po kroku do realizacji Twojego problemu. Warto mieć do dyspozycji zarówno obsługę telefoniczną na infolinii, zdalną (kiedy to pracownicy online skalibrują konkretne funkcje), jak i mailową. Pamiętaj zatem, by sprawdzić wcześniej wybrany przez siebie program do monitorowania samochodów i firmę, która odpowiedzialna była za produkcję tego systemu.

 

 

Jak dbać o akumulator zimą?

0
Jak dbać o akumulator zimą

Akumulator to bez wątpienia jeden z najważniejszych podzespołów każdego samochodu. Można śmiało stwierdzić, iż jest to zaraz po silniku najważniejszy element auta, bez którego dalsza podróż byłaby niemożliwa. Niestety zima to okres najczęstszych awarii akumulatora. Jest to także czas, kiedy większość kierowców uświadamia sobie w ogóle fakt posiadania takiej części w samochodzie i fakt, iż o część tą należy skrupulatnie dbać, aby mogła służyć jak najdłużej. W jaki sposób należy dbać o akumulator zimą?

Jak dbać o akumulator zimą?

Kiedy temperatura spada poniżej zera, sytuacja przedstawia się nieciekawie. W temperaturze -10 stopni pojemność akumulatora spada aż o 30%. W przypadku pojazdów, które mają nieco większe zapotrzebowanie na energię, wystąpić mogą liczne problemy, a także brak możliwości odpalenia samochodu w tak trudnych warunkach. Aby jak najskuteczniej zadbać o akumulator, należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu jego naładowania. Oprócz tego ważną czynnością jest także regularne czyszczenie obudowy akumulatora oraz biegunów za pomocą ściereczki antystatycznej. Za każdym razem w przypadku oględzin akumulatora warto sprawdzić solidność połączeń elektronicznych, takich jak klemy. W razie potrzeby należy je dokręcić lub docisnąć. Osoby podróżujące samochodem wyłącznie na krótkich dystansach w mieście narażone są na konieczność częstszych wymian baterii, gdyż akumulator ma szansę optymalnego ładowania wyłącznie na długich trasach.

Jak dobrać akumulator do swojego samochodu?

Pierwszą ważną zasadą kupna akumulatora dobranego odpowiednio do rodzaju swojego pojazdu jest znalezienie akumulatora wysokiej jakości. Zakup taniego akumulatora w popularnych marketach może okazać się krótkoterminową inwestycją, gdyż w takich miejscach znajdują się niskiej jakości baterie oferowane przez nieznanych producentów. Economy Parts to gwarancja towarów najwyższej jakości, a także szeregu fachowych rad, które umożliwią dobranie optymalnego rodzaju akumulatora do potrzeb danego samochodu. Oprócz akumulatorów można znaleźć także inne części samochodowe. Należy pamiętać, iż akumulator to jeden z najważniejszych podzespołów samochodu, a jego wybór nie powinien być pochopny. Jak więc dobrać baterię do samochodu? Należy zapoznać się z zaleceniami producenta, stosując akumulator najbardziej zbliżony do tego, jaki umieszczony był w samochodzie fabrycznie. Ważna jest tutaj wielkość akumulatora, pojemność (wyrażana w amperogodzinach) oraz moc (wyrażana w woltach-V). Ze względu na stosunkowo krótkie przewody elektryczne należy także sprawdzić strony umieszczenia biegunów. Akumulatory zasadniczo podzielić można na bezobsługowe, czyli takie, które nie wymagają regularnego sprawdzania poziomu elektrolitu oraz akumulatory obsługowe, które związane są z taką koniecznością.

Żywotność akumulatora – jak przedłużyć

0
Żywotność akumulatora

Akumulator samochodowy to fundament układu elektrycznego każdego pojazdu. Niestety podobnie jak większość urządzeń podlega on naturalnemu zużyciu. Przejechane kilometry oraz nieubłagany upływ czasu wpływają na systematyczną utratę jego właściwości. Specjaliści podpowiadają, że dobry akumulator, prawidłowo eksploatowany, powinien poprawnie pracować przez okres co najmniej pięciu lat. Niewiele jednak osób wie, jak właściwie zarządzać jego jakością i pomóc mu w przetrwaniu problemów technicznych z samochodem.

Co wpływa na przyspieszone zużycie akumulatora?

 • Zły stan silnika – należy zwrócić szczególną uwagę na jednostkę napędową, gdyż wielokrotne nakręcanie rozrusznika, znacząca obciąża akumulator dużym zużyciem prądu,
 • Uszkodzony regulator napięcia – to sytuacja, w której akumulator otrzymuje napięcie wyższe niż normalnie. Efektem jest spłynięcie mas czynnych, przez co urządzenie traci pojemność i moc rozruchową, a w konsekwencji nadaje się do wymiany.
 • Zaniedbane klemy – zaśniedziałe klemy nie są w stanie skutecznie dostarczać prąd do akumulatora. Warto je co pewien czas przeczyścić lub wymienić na nowe. Nie jest to duży koszt, a może zaoszczędzić wielu problemów.
 • Niedopasowanie do auta – zdarza się, że w samochodzie znajduje się urządzenie o zbyt małej pojemności i mocy rozruchowej. Nie warto oszczędzać na tańszych modelach, gdyż źle dopasowany będzie się szybko zużywał. Polecany akumulator bez problemu możemy znaleźć w sklepie ucando.pl.
 • Uszkodzony przewód masowy – najczęściej objawiające się poprzez skorodowane oczko przewodu. Podobnie jak przy klemach, efektem może być nieefektywny przepływ prądu.
 • Poziom naładowania akumulatora – jeśli jest on niedoładowany, jego użytkowanie powoduje skrócenie życia urządzenia.

Jak dbać o akumulator i kiedy należy go wymienić?

Przede wszystkim powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby maksymalnie przedłużyć działanie akumulatora. Jednym z kroków, które należy podjąć w tym celu, jest ładowanie akumulatora napięciem, zawierającym się w przedziale 13,8-14,4V. Należy również pamiętać, aby nie doprowadzać do całkowitego rozładowania akumulatora, bo może to doprowadzić do widocznego skrócenia żywotności baterii.

akumulator

Na koniec warto wspomnieć o wymianie. Nawet zadbany sprzęt w końcu przestanie spełniać swoje funkcje i konieczny będzie zakup nowego akumulatora, przykładowo z polecanego sklepu internetowego Ucando.pl. Takimi objawami zużycia mogą być: zwolniona praca rozrusznika podczas uruchamiania, słabsze działanie reflektorów po wyłączeniu silnika czy samoczynne rozładowywanie się akumulatora. Warto pamiętać, że akumulator to urządzenie, które da się ładować. Przy pomocy ładowarki, prostownika lub kabli rozruchowych istnieje możliwość przywrócenia do życia większości urządzeń.

Układ wydechowy w samochodzie

0
wydech

Samochodowy układ wydechowy to jeden z głównych systemów w samochodzie, który jest odpowiedzialny za odprowadzanie gazów spalinowych z komory spalania. Dany układ zbudowany jest zazwyczaj z zaworów wydechowych oraz wylotowych znajdujących się w głowicy cylindrów, katalizatora, kolektora wylotowego oraz tłumika z zamocowaną do niego rurą wydechową. Niemniej jednak niektóre z wymienionych części są niezbędnymi elementami układu kontroli emisji spalin.

W samochodach wyposażonych w turbodoładowanie układ wydechowy obejmuje także turbosprężarkę: przepływające gazy spalinowe obracają jej turbiną, aby zwiększyć moc silnika.

Jakie dostępne są rodzaje układów wydechowych?

 • Z pojedyncza rurą wyjściową.
 • Z podwójnym tylnym wyjściem.
 • Z podwójnym wydechem znajdującym się naprzeciwko siebie.
 • Z podwójnym wydechem znajdującym się po bokach.
 • O wysokiej wydajności.

Jakie można wymienić oznaki uszkodzonego układu wydechowego?

Niezwykle głośna praca układu wydechowego. Jeśli jakakolwiek rura układu jest pęknięta lub uszkodzona, układ staje się nieszczelny. Poza uszkodzonymi rurami głośna praca układu może być spowodowana uszkodzoną uszczelką kolektora wylotowego. W takim przypadku możesz słyszeć odgłos syczenia lub stukania, który staje się jeszcze bardziej wyraźny podczas przyspieszania lub pracy silnika na biegu jałowym. Niska wydajność paliwowa, moc silnika oraz przyspieszenie.

Nieszczelności układu wydechowego powodują zmniejszenie ciśnienia wstecznego. Z tego względu silnik zaczyna ciężej pracować, aby wygenerować taką samą ilość mocy i zużywa większa ilość paliwa. Poza tym przyspieszenie autem zajmuje większą ilość czasu.

Zapach spalenizny. Jeśli w którymś miejscu komory silnika nastąpi nieszczelność układu wydechowego, wydobywające się gazy spalinowe będą bardzo gorące. W wyniku tego niektóre elementy nie są odporne na działanie wysokich temperatur, dlatego odczuwalny być może zapach spalenizny lub nawet dymu. Jeśli tak się stanie, powinieneś jak najszybciej odwiedzić mechanika samochodowego.

Zwisające rury wydechowe. Wszystkie elementy układu wydechowego muszą zostać solidnie przymocowane do podwozia samochodu. Jeśli którykolwiek z nich zacznie zwisać lub będzie wleczony, dany problem należy natychmiast usunąć. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia zwisającej części; oznacza to kosztowne naprawy.

Jakie są możliwe przyczyny awarii układu wydechowego?

Korozja. Elementy układu wydechowego są stale wystawione na działanie wilgoci i brudu pochodzących z nawierzchni dróg, dlatego nie jest zaskoczeniem, że są one podatne na działanie korozji; zwłaszcza, jeśli chodzi o tłumik i rury wydechowe. Rdza może spowodować powstanie dziur i pęknięć. W zdiagnozowaniu problemu będącego jeszcze we wczesnym etapie pomoże regularny przegląd wizualny układu wydechowego.

Zatory. Istnieje wiele rzeczy, które mogą spowodować zatory: mogą być to zabrudzenia pochodzące z zewnętrz układu lub sadza i osady węglowe w katalizatorze spowodowane na przykład awarią sondy Lambda. Na początku wyjątkowo trudno jest zdiagnozować daną usterkę. Z związku ze zwiększeniem się zatoru możesz zauważyć zwiększone spalanie paliwa, poczuć nieprzyjemny zapach oraz zauważyć zwiększoną temperaturę silnika.

Przetarcie się i zużycie. Elementy układy wydechowego, tak samo jak inne części samochodowe, nie starczają na wieczność. Są one stale wystawione na działanie wilgoci, błota pośniegowego, brudu, wibracji, wysokich temperatur, itp. Tym samym dany proces jest naturalny i nieunikniony.

Jeśli zdiagnozujesz jakiekolwiek usterki we własnym układzie wydechowym, zaleca się możliwie najszybsze dokonanie przeglądu całego układu. Pozwoli to Tobie nie tylko zaoszczędzić na pracach naprawczych, ale i także uniknąć problemów ze zdrowiem: trujące gazy spalinowe mogą przedostać się do wnętrza kabiny poprzez nieszczelności.

Rutynowa konserwacja? Pilne naprawy? Niezależnie, jaki problem napotkasz ze swoim samochodem, zawsze jesteśmy gotowi do udzielenia Tobie pomocy. Rozsądne ceny, wysokiej jakości produkty, wyprzedaże i zniżki, natychmiastowa dostawa i pomoc na żywo to tylko nieliczne korzyści naszego sklepu internetowego, które oferowane są naszym klientom. Odwiedź nas i zaoszczędź z Autoczesciexpert.pl.

Jacy są polscy kierowcy?

0
ramki tablicy rejestracyjnej

Uznajemy się za mistrzów kierowcy, chociaż tak naprawdę sporo nam do nich brakuje. Okazuje się, że polscy kierowcy plasują się na niechlubnym miejscu w rankingu tych najlepszych, jeśli pod uwagę weźmiemy wszystkich mieszkańców całej Unii Europejskiej.

Rzeczywiście jesteśmy coraz bardziej świadomi zachowania szczególnej ostrożności na drodze, a nasza kultura jazdy w ostatnich latach się poprawiła. Nadal jednak popełniamy spore błędy, które mogą skutkować niebezpiecznymi wypadkami.

Polscy kierowcy uznawani są też za zbyt agresywnych. Zdaniem innych mieszkańców Europy nie tylko jeździmy zbyt szybko, ale nie zawsze przestrzegamy obowiązujących przepisów, nie patrzymy na znaki drogowe, wymuszamy pierwszeństwo. Zdarza się również, że nie zachowujemy bezpiecznej odległości, a ramki tablicy rejestracyjnej auta jadącego z przodu zdają się być wręcz na przedniej szybie pojazdu Polaka.

Co istotne, skupiamy swoją uwagę nie tylko na prowadzeniu samochodu. Nagminnie rozmawiamy przez telefon, słuchamy zbyt głośno muzyki, rozmawiamy z pasażerem, a nasza koncentracja spada w obliczu wszechobecnych reklam o dużym formacie. Przecież wystarczyłyby ramki do tablic rejestracyjnych i jedynie małe logotypy firm, by trafić z przekazem do odbiorcy. Zdecydowanie polskie ulice są zbyt zapchane reklamowymi billboardami.

Chociaż o polskich kierowcach krąży niepochlebna opinia, to my sami uznajemy siebie za fachowców w dziedzinie motoryzacji. Co więcej, tych, którzy jeżdżą przepisowo, uważamy za kierowców nie mających pojęcia o dobrym prowadzeniu auta. Pocieszające jest jedynie to, że potrafimy dostosować się do warunków panujących na drodze, a będąc poza granicami naszego kraju, staramy się prowadzić auto zgodnie z obowiązującymi na obczyźnie zasadami.

Co powinniśmy zmienić? Z całą pewnością gubi nas zbytnia pewność siebie. Niestety, nadal z powodu zbyt dużej prędkości dochodzi do coraz większej liczby wypadków drogowych. Każdego roku na polskich ulicach giną nie tylko kierowcy i pasażerowie, ale też piesi. Ogromnym problemem, który niezwykle trudno zwalczyć jest wsiadanie za kółko po alkoholu. Aby zmienić zachowania polskich kierowców, powstają liczne kampanie społeczne, które piętnują złe nawyki, wskazują ich skutki i wspominają o zachowaniach prawidłowych. Pamiętajmy, że chociaż stan krajowych dróg jest coraz lepszy, to nie daje nam to prawa do zbytniej brawury podczas podróżowania. Należyta ostrożność i zachowanie optymalnego bezpieczeństwa na drodze to priorytet.

Skup samochodów powypadkowych

0
Skup samochodów powypadkowych

Samochody są zazwyczaj bardzo dużym wydatkiem. Dlatego też planując wymianę samochodu, warto jest znaleźć sposób, aby zarobić na sprzedaży swojego starego auta. Oczywiście najlepszą opcją zazwyczaj jest zwykła sprzedaż do kolejnej osoby, która będzie mogła cieszyć się tym autem przez wiele kolejnych lat. Niestety jednak nie zawsze sam samochód jest w stanie technicznym, który sprawia, że jazda nim jest wciąż możliwa. Zazwyczaj w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem staje się skup samochodów.

Jeżeli zatem chodzi o auto skup Wrocław, podobnie jak większość dużych miast polskich, jest siedzibą wielu firm, które działają w roli skupu samochodów. Jednakże nie każda z tych firm oferuje swoim klientom sprzedaż samochodu na atrakcyjnych warunkach. Inaczej jest na pewno w firmie LIDER Auto. Działa ona we Wrocławiu już od 2002 roku i specjalizuje się we wszystkim co związane z samochodami w różnym stanie technicznym.

W skupie aut w lider-auto.pl żaden klient nie musi się martwić o takie szczegóły jak marka czy rodzaj samochodu. Skup ten z chęcią kupuje samochody ciężarowe, samochody osobowe, a także auta wszelkiej marki. Mogą one być całkowicie sprawne, lub powypadkowe. Szczegóły takie będą wpływać na ogólną wartość samochodu, jednakże LIDER Auto wciąż będzie zainteresowany i złoży odpowiednią ofertę po wykonaniu wyceny. Wycena ta jest robiona przez osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży, które zawsze dbają o korzyść klienta. Zatem jest rzetelna i uczciwa, co zapewnia, że większość osób, które kiedykolwiek miały przyjemność korzystać z usług LIDER Auto z chęcią polecają tę firmę dalej. LIDER Auto dokłada wszelkich starań aby cała transakcja przebiegła sprawnie. Autolaweta w którą wyposażony jest ten skup zapewnia szybki transport samochodu od klienta do siedziby skupu.

Dlatego też gdy chodzi o skup samochodów powypadkowych Wrocław to jedno z najlepszych miejsc, aby żyć. W LIDER Auto każdy może oddać swój samochód w dobre ręce i zarobić na tym dokładnie tyle, ile jest warte dane auto.

Modelarstwo – czy to dobre hobby dla dzieci?

0
co dają zajęcia modelarskie?

Modelarstwo, polega na wykonywaniu miniaturowych modeli obiektów, które są rzeczywiste za pomocą wybranej techniki. Jest to hobby dla każdego.

Jakie korzyści płyną z modelarstwa?

Społeczność, dziecko podczas modelowania może poznawać mnóstwo nowych, ciekawych osób. W większości miast istnieją specjalne kluby modelarskie. Również w internecie społeczność modelarska się rozwija. Na forach modelarskich można spotkać wielu pomocnych ludzi.m

Wiedza historyczna, dziecko podczas sklejania modeli może jednocześnie poznać historię czasów nowożytnych. Zazwyczaj w opakowani z elementami do sklejenia, dołączona jest notatka z krótkim rysem historycznym na przykład danej maszyny. Dziecko na dobrą sprawę uczyć się wtedy poprzez zabawę. Wiedza zaczerpnięta w ten sposób fascynuje i zachęca dziecko do jej zwiększenia.

Modelarstwo - hobby dla dzieci

Satysfakcja, dziecko ukończywszy dany etap sklejania zawsze czuję ogromną satysfakcje.

Radość, im bardziej skomplikowany jest dany model, tym większa satysfakcja jest po wykonaniu całości. Po każdym etapie sklejenia następuję radość, dziecko jest o krok dalej.

Relaks, modelarstwo wymaga skupienia, podczas sklejania modelu pojawia się wiele problemów, które dziecko musi rozwiązać. Modelarstwo uczy planowania i przestrzegania zasad. Podczas sklejania dziecko przenosi się we własny, tajemniczy świat. W taki sposób może zapomnieć o swojej codzienności i się odprężyć.

Tanie hobby, modeli do sklejania na rynku jest cała masa. Jeżeli nasze dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę z modelarstwem nie ma co przesadzać i kupować droższych, bardziej zaawansowanych modeli. Wystarczy coś prostego, ale czasochłonnego na początek. Ceny uzależnione są od ilości elementów, możemy spotkać zestawy do 20 do około 100 złotych.
Aby dziecko mogło rozwijać swoją pasję, wystarczy mu biurko i dobre oświetlenie.

Jeśli dziecku spodoba się modelarstwo, istnieje duża szansa, że będzie ją rozwijało nawet w życiu dorosłym. A z czasem może przekaże potomkowi swoje umiejętności.

Przeczytaj tez: http://www.e-kredytowanie.pl/tory-kulkowe-dla-dzieci-co-to-takiego/

Wypożyczalnia samochodów Łomża

0
Wypożyczalnia samochodów Łomża

Nasz kraj staje się niezwykle atrakcyjny dla Europejczyków pod względem turystycznym. Mają na to wpływ znacznie niższe ceny niż w krajach zachodnich i jednocześnie większy poziom bezpieczeństwa. Również mieszkańcy naszego kraju zaczęli wreszcie w pełni doceniać piękno naszej ojczyzny. Szczególnie widoczne jest to w okresie, w którym miliony Polaków planują swój przyszłoroczny wypoczynek urlopowy. Aby jednak skorzystać z uroków krajobrazu Polski i zorganizować wyjazd nie trzeba czekać nawet do urlopu. Wiele miejsc zasługuje na to, żeby odwiedzić je w weekend. Jednym z takich rejonów jest Podlasie.

Jak wybierać właściwe pojemniki magazynowe

0
Jak wybierać właściwe pojemniki magazynowe

Każda firma, która trudni się w masowej produkcji, produkuje nadwyżki towaru, które w razie potrzeby trafiają do klienta. Umożliwia to przede wszystkim płynność w produkcji, bo niestety bez tego nie byłoby możliwe, aby wiele towarów trafiało do klienta na czas. Zachodzi tutaj problem, jak naprodukowany towar przechowywać, aby nawet po jakimś czasie był w stanie nienaruszonym i trafiał do klienta w stanie, w którym miał trafić. Musi więc wyglądać i zachowywać się dokładnie tak samo jak w momencie jego wyprodukowania.

Jakie opony wybrać zjeżdżając z asfaltu?

0
Jakie opony wybrać zjeżdżając z asfaltu?

Częste pytanie jakie pojawia się wśród motocyklistów chcących zjechać z teren to jakie opony powinienem kupić?

Idealnie byłoby, gdyby istniały opony sprawdzające się w każdych warunkach pogodowych i na każdej nawierzchni, były w stanie przejechać 20 000 km i nie kosztowały fortuny.

Zła informacja dla wielu z Was. Takich opon nie ma! Niestety fizyki nie da się oszukać i jak stare przysłowie mówi „jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego”.

Zatem jak dobrać optymalne opony dla siebie? Zacznijmy od ustalenia Waszych potrzeb. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie będę jeździł oraz jak będę jeździł?

Jeżeli 90 % twojej jazdy to drogi asfaltowe, a tylko 10% drogi szutrowe, pozostań na oponach szosowych. Dobrym rozwiązaniem będzie do tego celu opona Michelin Anakee 3

https://www.akademiaenduro.pl/pl/sklep?d=82

Jeżeli oczekujesz więcej frajdy na szutrowych drogach i sporadycznie zjeżdżasz na bardziej wymagające nawierzchnie (trawa, błoto, kamieniste drogi), możesz pomyśleć o oponie typu Adventure. Pamiętaj jednak, że to nadal jest szosowa opona, która w cięższym terenie nie będzie sobie dobrze radzić.

https://www.akademiaenduro.pl/pl/sklep?d=75

Tak zwane opony kostkowe to coś dla osób, które polubiły jazdę w terenie i zjeżdżają często z utwardzonych dróg. Opony takie dają o wiele więcej przyczepności na trudnych nawierzchniach jak błoto, mokra trawa czy kopny piach. Jeżeli chcesz być bezpieczny jeżdżąc w terenie i mieć sporo frajdy to jedyna opcja dla Ciebie. Dobra wiadomość jest taka, że opony kostkowe dla turystycznych enduro (przynajmniej większość z nich) nadal dobrze spisują się na asfalcie.

Niejednokrotnie widzę zdziwienie na twarzach motocyklistów kiedy motocyklem „na kostkach” pochylam się na asfalcie zamykając bieżnik.

Opony kostkowa mają również swoje wady. Dwie największe to: generują większy hałas podczas jazdy na asfalcie niż opony szosowe oraz możliwe przebiegi przy jeździe mieszanej (50 % szosa/50 %teren) oscylują w granicach 5 – 6 tyś kilometrów.

Dwa słowa na temat fizyki. Uwierzcie mi fizyka jest nieubłagana i weryfikuje każdą marketingową teorię.

Jeżeli tylna opona w waszym motocyklu oferuje przebiegu rzędu 20 – 30 tyś km to na pewno wykonana jest z dużo twardszej mieszanki odpornej na ścieranie niż opona, która wytrzymała 6 tyś km. Jest to oczywiście niesamowita zaleta, ale tylko dla Waszego portfela. Przyczepność Waszego motocykla zależy od siły tarcia (? ) jaką mogą przenieść opony, a ta z kolei zależy tylko od dwóch czynników: siły nacisku N (ciężar motocykla, ewentualnie dociążenia koła w danej chwili) oraz współczynnika tarcia ?, który zależy od nawierzchni po jakiej jedziemy i od materiału z jakiego wykonane są nasze opony. Na co Wy macie wpływ?

Ciśnienie w oponach – o czym należy pamiętać?

Na koniec dwa słowa o ciśnieniu w oponach. Jeżdżąc po szosie oczywiście należy stosować się do zaleceń producenta. Wiele współczesnych motocykli oferuje Wam pomiar ciśnienia w kołach w trakcie jazdy, więc jeśli tylko ciśnienie spadnie do poziomu krytycznego, otrzymacie stosowną informację na wyświetlaczu. W terenie sprawy mają się nieco inaczej. Niezależenie na jakiej oponie jeździmy szosowej, adventure czy kostkowej obniżenie ciśnienia poprawia nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Opona z niższym ciśnieniem jest bardziej miękka przez co oferuje Wam lepszą amortyzację, motocykl przestaje być nerwowy oraz lepszą przyczepność w terenie.

Należy pamiętać jednak, że jazda z obniżonym ciśnieniem to ryzyko uszkodzenia felgi szczególnie w terenie kamienistym. Na szosie dłuższa jazda na niskim ciśnieniu szczególnie przy wysokich temperaturach i dużych prędkościach to ryzyko szybszego zużycia opony, przegrzania mogącego doprowadzić do uszkodzenia opony.

Poczujcie prawdziwą radość z jazdy