Jak czyścić felgi? Fenomen krwawej felgi

Jak czyścić felgi

Każdy kierowca wie, że nawet najbardziej dopieszczone auto wydaje się brudne, jeśli felgi pokrywa brud lub, co gorsze, pył hamulcowy albo smoła. Niestety, czyszczenie alufelg nie należy do najłatwiejszych zadań. Jak to robić? Jakich preparatów użyć? I wreszcie, czym jest krwawa felga? Odpowiadamy.

Powierzchnia felg

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak czyścić felgi, na początek warto zrozumieć, co właściwie chcemy czyścić. Nie każdy wie bowiem, że felgi są pokryte po prostu lakierem: proszkowym lub natryskowym. Pierwszy jest bardziej trwały, ale pył hamulcowy czy smoła i tak się w niego wbijają. Mówiąc wprost, nie ma takiej formy lakieru, która całkowocie zabezpieczyłaby felgi przed osadzaniem się brudu.

Im lakier starszy i bardziej porowaty, tym brud wbija się w niego bardziej. Proces ten możemy opóźnić, odpowiednio czyszcząc alufelgi i zabezpieczając je.

Jak czyścić felgi?

Łatwe zabrudzenia można usuniemy bez problemu za pomocą myjki i szamponu. Gorzej, jeśli nieco zaniedbaliśmy tę część samochodu i pokryła się ona grubą warstwą brudu. Najgorsze w usuwaniu są zdecydowanie smoła i pył hamulcowy.

No dobrze. To czego użyć, jeśli felgi mają za sobą czasy świetności (i czystości)? W takim przypadku warto sięgnąć po profesjonalne preparaty do czyszczenia felg. Są to środki zwykle na bazie kwasów, które zmywają tlenki metali, czyli ślady korozji. Co jednak ważne, trzeba postępować zgodnie z instrukcją użycia, bo są to preparaty, które niewłaściwie użyte mogą wyrządzić szkodę felgom.

Szczególnie polecane są preparaty o neutralnym pH. Są one bezpieczne zarówno dla samochodu, jak i dla użytkownika. Nie powinny też zaszkodzić zwierzętom domowym. Pamiętaj jednak, aby wybrać najwygodniejszą formę takiego preparatu. Całkowicie płynna szybko spłynie po feldze na oponę, a potem na ziemię. Być może nie zdążysz niczego rozprowadzić. Większość kierowców chwali sobie preparaty do czyszczenia felg w żelu.

Czym jest krwawa felga?

Krwawa felga to zjawisko, które powstaje na skutek użycia preparatu do czyszczenia felg, potocznie zwanego deironizerem. W rzeczywistości jest to środek, który wchodzi w reakcję z metalicznym osadem na felgach. Jego skutkiem ubocznym jest pojawiający się na powierzchni felg krwistoczerwony kolor. Wygląda to tak, jakby ktoś oblał felgę krwią. Niektórzy są zdania, że krwawa barwa przypomina bardziej fiolet niż czerwień.

Zabezpieczenie felg

Pamiętaj, ze po umyciu felg warto też je zabezpieczyć. Dzięki temu brud osadzi się wolniej i bardziej płytko. Możesz w tym celu użyć wosku lub specjalnych środków polimerowych do karoserii. Istnieją też powłoki permamentne do ochrony lakieru.

Laweta niezbędna po kolizji drogowej

lawety z Magdeburga

W dzisiejszym świecie wypadki samochodowe oraz kolizje zdarzają się codziennie. Nie mają znaczenia umiejętności kierowcy, ponieważ sytuacje losowe mogą przydarzyć się każdemu i tak naprawdę nie mamy na to większego wpływu. Jednak warto się zabezpieczyć na takie przypadki i już wcześniej przygotować sobie numer do sprawdzonej firmy transportowej, która posiada lawety.

Kiedy wymienić filtr przeciwpyłkowy w samochodzie?

0
Kiedy wymienić filtr przeciwpyłkowy w samochodzie

Każdy kierowca wie, jak istotne jest dbanie o to, aby wszystkie elementy samochodu działały bez zarzutu. Systematyczna konserwacja oraz serwisowanie mogą zapewnić nam bezusterkowość, a co za tym idzie, oczywiście bezpieczną jazdę. W związku z tym utrzymanie swojego auta w pełni sprawności jest całkowitą podstawą. To między innymi od niej zależy czy bezpiecznie dojedziemy w konkretne miejsce. Wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, jednak pod maską silnika możemy spotkać się z elementami, które na pierwszy rzut oka nie mają żadnego wpływu na jego pracę. Może to być na przykład filtr przeciwpyłkowy, którego renowacja jest bardzo często przez wielu kierowców po prostu bagatelizowana. Jak się okazuje, jest on równie ważny, jak świece czy pasek rozrządu i wymaga od nas regularnej pielęgnacji.

Czym jest filtr przeciwpyłkowy?

Możemy go również nazywać filtrem kabinowym. Jest to element, który oddziałuje na nasz komfort i jakość jazdy. Jego podstawowym zadaniem jest zatrzymywanie szkodliwych dla nas substancji, które dostają się do wentylacji. Może to być kurz, pleśń czy sadza. Jak wszyscy wiemy, ich obecność może powodować bardzo nieprzyjemne zapachy, zwiększone parowanie szyb, a w skrajnych sytuacjach nawet reakcje alergiczne. W związku z tym czysty filtr zapewnia nam czyste, a przede wszystkim wolne od nieporządnych substancji, powietrze. Smog, dym oraz wiele pozostałych substancji, jakie wydostają się z wydechu samochodów, mogą doprowadzać do uszczerbku na naszym zdrowiu. W szczególności, kiedy stoimy w niemałym korku. Właśnie dlatego ważne jest, aby zmieniać filtr przeciwpyłkowy, o którym tak często zapominamy.

Kiedy należy wymienić filtr kabinowy?

Określenie dokładnego momentu, w którym powinniśmy wymienić filtr, jest dość trudne. Dlaczego? Jest to zależne od wielu aspektów, takich jak długość stania w korkach czy częstotliwość korzystania z samochodu. Osoby mieszkające w miastach, powinny znacznie częściej interesować się wymianą tego elementu niż pozostali. Nie powinniśmy wymieniać go rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Warto to zrobić w czasie małego przeglądu, czyli wtedy, gdy będziemy wymieniali olej oraz filtr powietrza. Trwałość filtra przeciwpyłkowego jest zależna od materiałów, z jakich został on wyprodukowany. Najlepsze części samochodowe możemy znaleźć na economy-parts.pl. Zapewnią nam one długotrwałe działanie, a w przypadku filtra, przede wszystkim bezpieczeństwo przy zachowaniu bardzo dobrej ceny.

Nie ma co się oszukiwać, im więcej się przemieszczamy, tym bardziej jesteśmy narażeni na różne niebezpieczeństwa. Właśnie dlatego wymiana poszczególnych części samochodowych jest tak ważna. Bardzo często nawet najmniejsze szczegóły mogą wpłynąć na nasze zdrowie, a to przecież ono jest najważniejsze i nie możemy na nim oszczędzać.

Jak przebiega sprzedaż auta w skupie?

0
Jak przebiega sprzedaż auta w skupie

Wyobraź sobie, że w jeden dzień sprzedajesz samochód po bardzo dobrej cenie. Gotówkę otrzymujesz od ręki, bez najmniejszego problemu! Nie martwisz się o przygotowanie umowy – wszystko masz podane praktycznie „na tacy”. Brzmi jak bajka? Wcale nie! Tak właśnie przebiega szybka sprzedaż auta w skupie samochodów!

Amortyzator gazowy w pojazdach i nie tylko

Amortyzator gazowy

Czy zdajesz sobie sprawę, że pozornie ogólnodostępne i proste rozwiązania, są zazwyczaj podzespołami najbardziej zaawansowanych konstrukcji, które uznawane są za innowacyjne projekty zmieniające świat? Nawet komputery, czy roboty działają dzięki prostym półproduktom, bez których ich eksploatacja byłoby niemożliwa. Chcesz się o tym przekonać? Świetnie się składa, ponieważ nie musisz daleko szukać! Wystarczy zobaczyć, ile zastosowań posiada zwykły amortyzator gazowy.

Prowadzisz profesjonalny warsztat mechaniczny, jesteś pasjonatem prac i napraw mechanicznych, czy nawet zajmujesz się konstruowaniem robotycznych narzędzi? Może po prostu jeździsz rowerem? We wszystkich tych kategoriach wykorzystywany jest amortyzator gazowy. Koniecznie trzeba jednak dodać, że są to jedynie propozycje, a w praktyce jest ich o wiele więcej! Przekonaj się o tym na własne oczy z naszym materiałem.

Jakość ma znaczenie dla komfortu

Dlaczego jakość komponentów ma wpływ na komfort? Amortyzator gazowy to idealny przykład. Jeśli wykorzystany zostanie tanie zamiennik, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że nie będzie spełniać on podstawowych oczekiwań. Auta, motocykle i rowery to maszyny pozwalające na komfortowy transport. Zbyt twardy lub zbyt miękki amortyzator będzie negatywnie wpływać na nasze indywidualne odczucia. Do tego koniecznie trzeba dodać fakt, że jest to element eksploatacyjny, dlatego z czasem koniecznie musisz przygotować się na zmiany. Jeśli będzie on jednak sprawdzonym produktem, zmaksymalizujesz ten czas do naprawdę satysfakcjonującego poziomu.

Niezawodność i jakość to gwarancja sukcesu

Nieistotne, czy remontujesz zabytkowy samochód, czy projektujesz rower swoich marzeń. Potrzebujesz do tego celu zaawansowanego asortymentu i przede wszystkim wysokogatunkowych elementów wyposażenia. Amortyzator gazowy jest jednym z nich, dlatego warto, by mieć pewność, że nie rozleci się on po pierwszych kilometrach. Jeśli wkładasz mnóstwo czasu, serca i pieniędzy w renowację lub budowę projektu, na pewno taki zbieg zdarzeń byłby niezwykle przytłaczający. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak go uniknąć, ponieważ jest to możliwe dzięki dostępnym wariantom w profesjonalnych sklepach.

Jakość to przede wszystkim sprawdzone materiały. Amortyzator gazowy powinien zostać jednak zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi standardami, przy pomocy innowacyjnych narzędzi i zostać stworzony z dbałością o najdrobniejsze detale. Dopiero w takim momencie można w ogóle mówić o niezawodności, żywotności i wytrzymałości.

Program do monitorowania samochodów – przejechane kilometry to nie wszystko

Program do monitorowania samochodów

Gdy powierzasz swoim pracownikom narzędzia służbowe, do których koniecznie należy zaliczyć samochód, musisz zaufać im, że nie będą nadużywać ich do celów prywatnych. Oczywiście ograniczenie zaufania często jest podstawą, gdyż może okazać się, że nie tylko pojazd będzie eksploatowany ponad normę, ale również budżet na paliwo.

Jak poradzić sobie z takimi sytuacjami? Otóż trzeba powiedzieć otwarcie, że rozliczenie fakturowe i dokładne planowanie podróży specjalistów nie jest najlepszym sposobem. Wykorzystajmy zatem dostępną technologię i możliwości, które oferuje między innymi program do monitorowania samochodów. Kiedy go zainstalować i jak używać, by zapewnił maksymalną efektywność i wydajność? Zapraszamy po odpowiedzi.

Kilometry i ilość spalonej benzyny

Wysyłając pracownika do klienta autem, prawdopodobnie zależy Ci na tym, by zrobił jak najmniej kilometrów w najkrótszym czasie. Oczywiście wcale nie jest to tak proste, jak może się wydawać, ponieważ wystarczy dodać do odległości niezależne od kierowcy sytuacje, np. korki wynikające z wypadku na trasie itp. Program do monitorowania samochodów to jedynie narzędzie do planowania budżetu i weryfikacji założeń. Rozmowa z pracownikami wykonującymi swój zawód to główne narzędzie pozwalające utrzymać dyscyplinę.

Raport wygenerowany automatycznie

Ciekawym dodatkiem do systemów jest raportowanie. Zaawansowany program do monitorowania samochód zapewnia możliwość automatycznego generowania raportów, które później będziemy mogli poddać głębszej analizie. Jak to wygląda w praktyce? Cały system czujników przetwarza dane, które trafiają za pomocą systemu GPS i transferu danych do sieci oprogramowania. Na tej podstawie generowany jest szczegółowy raport, którego jakość zależy jedynie od rodzaju systemu i czujników, które zostały wykorzystane przy produkcji aplikacji. Zadaniem użytkowników jest jedynie sprawdzenie, jak porównywalnie wygląda sytuacja z pozostałymi miesiącami.

Wsparcie obsługi klienta

Masz problemy na którymś etapie instalacji lub obsługi? Jeśli wybierzesz renomowaną firmę z doświadczeniem, możesz liczyć na profesjonalne wsparcie specjalistów, którzy dokładnie poprowadzą Cię krok po kroku do realizacji Twojego problemu. Warto mieć do dyspozycji zarówno obsługę telefoniczną na infolinii, zdalną (kiedy to pracownicy online skalibrują konkretne funkcje), jak i mailową. Pamiętaj zatem, by sprawdzić wcześniej wybrany przez siebie program do monitorowania samochodów i firmę, która odpowiedzialna była za produkcję tego systemu.

 

 

Jak dbać o akumulator zimą?

0
Jak dbać o akumulator zimą

Akumulator to bez wątpienia jeden z najważniejszych podzespołów każdego samochodu. Można śmiało stwierdzić, iż jest to zaraz po silniku najważniejszy element auta, bez którego dalsza podróż byłaby niemożliwa. Niestety zima to okres najczęstszych awarii akumulatora. Jest to także czas, kiedy większość kierowców uświadamia sobie w ogóle fakt posiadania takiej części w samochodzie i fakt, iż o część tą należy skrupulatnie dbać, aby mogła służyć jak najdłużej. W jaki sposób należy dbać o akumulator zimą?

Jak dbać o akumulator zimą?

Kiedy temperatura spada poniżej zera, sytuacja przedstawia się nieciekawie. W temperaturze -10 stopni pojemność akumulatora spada aż o 30%. W przypadku pojazdów, które mają nieco większe zapotrzebowanie na energię, wystąpić mogą liczne problemy, a także brak możliwości odpalenia samochodu w tak trudnych warunkach. Aby jak najskuteczniej zadbać o akumulator, należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu jego naładowania. Oprócz tego ważną czynnością jest także regularne czyszczenie obudowy akumulatora oraz biegunów za pomocą ściereczki antystatycznej. Za każdym razem w przypadku oględzin akumulatora warto sprawdzić solidność połączeń elektronicznych, takich jak klemy. W razie potrzeby należy je dokręcić lub docisnąć. Osoby podróżujące samochodem wyłącznie na krótkich dystansach w mieście narażone są na konieczność częstszych wymian baterii, gdyż akumulator ma szansę optymalnego ładowania wyłącznie na długich trasach.

Jak dobrać akumulator do swojego samochodu?

Pierwszą ważną zasadą kupna akumulatora dobranego odpowiednio do rodzaju swojego pojazdu jest znalezienie akumulatora wysokiej jakości. Zakup taniego akumulatora w popularnych marketach może okazać się krótkoterminową inwestycją, gdyż w takich miejscach znajdują się niskiej jakości baterie oferowane przez nieznanych producentów. Economy Parts to gwarancja towarów najwyższej jakości, a także szeregu fachowych rad, które umożliwią dobranie optymalnego rodzaju akumulatora do potrzeb danego samochodu. Oprócz akumulatorów można znaleźć także inne części samochodowe. Należy pamiętać, iż akumulator to jeden z najważniejszych podzespołów samochodu, a jego wybór nie powinien być pochopny. Jak więc dobrać baterię do samochodu? Należy zapoznać się z zaleceniami producenta, stosując akumulator najbardziej zbliżony do tego, jaki umieszczony był w samochodzie fabrycznie. Ważna jest tutaj wielkość akumulatora, pojemność (wyrażana w amperogodzinach) oraz moc (wyrażana w woltach-V). Ze względu na stosunkowo krótkie przewody elektryczne należy także sprawdzić strony umieszczenia biegunów. Akumulatory zasadniczo podzielić można na bezobsługowe, czyli takie, które nie wymagają regularnego sprawdzania poziomu elektrolitu oraz akumulatory obsługowe, które związane są z taką koniecznością.

Żywotność akumulatora – jak przedłużyć

0
Żywotność akumulatora

Akumulator samochodowy to fundament układu elektrycznego każdego pojazdu. Niestety podobnie jak większość urządzeń podlega on naturalnemu zużyciu. Przejechane kilometry oraz nieubłagany upływ czasu wpływają na systematyczną utratę jego właściwości. Specjaliści podpowiadają, że dobry akumulator, prawidłowo eksploatowany, powinien poprawnie pracować przez okres co najmniej pięciu lat. Niewiele jednak osób wie, jak właściwie zarządzać jego jakością i pomóc mu w przetrwaniu problemów technicznych z samochodem.

Co wpływa na przyspieszone zużycie akumulatora?

 • Zły stan silnika – należy zwrócić szczególną uwagę na jednostkę napędową, gdyż wielokrotne nakręcanie rozrusznika, znacząca obciąża akumulator dużym zużyciem prądu,
 • Uszkodzony regulator napięcia – to sytuacja, w której akumulator otrzymuje napięcie wyższe niż normalnie. Efektem jest spłynięcie mas czynnych, przez co urządzenie traci pojemność i moc rozruchową, a w konsekwencji nadaje się do wymiany.
 • Zaniedbane klemy – zaśniedziałe klemy nie są w stanie skutecznie dostarczać prąd do akumulatora. Warto je co pewien czas przeczyścić lub wymienić na nowe. Nie jest to duży koszt, a może zaoszczędzić wielu problemów.
 • Niedopasowanie do auta – zdarza się, że w samochodzie znajduje się urządzenie o zbyt małej pojemności i mocy rozruchowej. Nie warto oszczędzać na tańszych modelach, gdyż źle dopasowany będzie się szybko zużywał. Polecany akumulator bez problemu możemy znaleźć w sklepie ucando.pl.
 • Uszkodzony przewód masowy – najczęściej objawiające się poprzez skorodowane oczko przewodu. Podobnie jak przy klemach, efektem może być nieefektywny przepływ prądu.
 • Poziom naładowania akumulatora – jeśli jest on niedoładowany, jego użytkowanie powoduje skrócenie życia urządzenia.

Jak dbać o akumulator i kiedy należy go wymienić?

Przede wszystkim powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby maksymalnie przedłużyć działanie akumulatora. Jednym z kroków, które należy podjąć w tym celu, jest ładowanie akumulatora napięciem, zawierającym się w przedziale 13,8-14,4V. Należy również pamiętać, aby nie doprowadzać do całkowitego rozładowania akumulatora, bo może to doprowadzić do widocznego skrócenia żywotności baterii.

akumulator

Na koniec warto wspomnieć o wymianie. Nawet zadbany sprzęt w końcu przestanie spełniać swoje funkcje i konieczny będzie zakup nowego akumulatora, przykładowo z polecanego sklepu internetowego Ucando.pl. Takimi objawami zużycia mogą być: zwolniona praca rozrusznika podczas uruchamiania, słabsze działanie reflektorów po wyłączeniu silnika czy samoczynne rozładowywanie się akumulatora. Warto pamiętać, że akumulator to urządzenie, które da się ładować. Przy pomocy ładowarki, prostownika lub kabli rozruchowych istnieje możliwość przywrócenia do życia większości urządzeń.

Układ wydechowy w samochodzie

0
wydech

Samochodowy układ wydechowy to jeden z głównych systemów w samochodzie, który jest odpowiedzialny za odprowadzanie gazów spalinowych z komory spalania. Dany układ zbudowany jest zazwyczaj z zaworów wydechowych oraz wylotowych znajdujących się w głowicy cylindrów, katalizatora, kolektora wylotowego oraz tłumika z zamocowaną do niego rurą wydechową. Niemniej jednak niektóre z wymienionych części są niezbędnymi elementami układu kontroli emisji spalin.

W samochodach wyposażonych w turbodoładowanie układ wydechowy obejmuje także turbosprężarkę: przepływające gazy spalinowe obracają jej turbiną, aby zwiększyć moc silnika.

Jakie dostępne są rodzaje układów wydechowych?

 • Z pojedyncza rurą wyjściową.
 • Z podwójnym tylnym wyjściem.
 • Z podwójnym wydechem znajdującym się naprzeciwko siebie.
 • Z podwójnym wydechem znajdującym się po bokach.
 • O wysokiej wydajności.

Jakie można wymienić oznaki uszkodzonego układu wydechowego?

Niezwykle głośna praca układu wydechowego. Jeśli jakakolwiek rura układu jest pęknięta lub uszkodzona, układ staje się nieszczelny. Poza uszkodzonymi rurami głośna praca układu może być spowodowana uszkodzoną uszczelką kolektora wylotowego. W takim przypadku możesz słyszeć odgłos syczenia lub stukania, który staje się jeszcze bardziej wyraźny podczas przyspieszania lub pracy silnika na biegu jałowym. Niska wydajność paliwowa, moc silnika oraz przyspieszenie.

Nieszczelności układu wydechowego powodują zmniejszenie ciśnienia wstecznego. Z tego względu silnik zaczyna ciężej pracować, aby wygenerować taką samą ilość mocy i zużywa większa ilość paliwa. Poza tym przyspieszenie autem zajmuje większą ilość czasu.

Zapach spalenizny. Jeśli w którymś miejscu komory silnika nastąpi nieszczelność układu wydechowego, wydobywające się gazy spalinowe będą bardzo gorące. W wyniku tego niektóre elementy nie są odporne na działanie wysokich temperatur, dlatego odczuwalny być może zapach spalenizny lub nawet dymu. Jeśli tak się stanie, powinieneś jak najszybciej odwiedzić mechanika samochodowego.

Zwisające rury wydechowe. Wszystkie elementy układu wydechowego muszą zostać solidnie przymocowane do podwozia samochodu. Jeśli którykolwiek z nich zacznie zwisać lub będzie wleczony, dany problem należy natychmiast usunąć. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia zwisającej części; oznacza to kosztowne naprawy.

Jakie są możliwe przyczyny awarii układu wydechowego?

Korozja. Elementy układu wydechowego są stale wystawione na działanie wilgoci i brudu pochodzących z nawierzchni dróg, dlatego nie jest zaskoczeniem, że są one podatne na działanie korozji; zwłaszcza, jeśli chodzi o tłumik i rury wydechowe. Rdza może spowodować powstanie dziur i pęknięć. W zdiagnozowaniu problemu będącego jeszcze we wczesnym etapie pomoże regularny przegląd wizualny układu wydechowego.

Zatory. Istnieje wiele rzeczy, które mogą spowodować zatory: mogą być to zabrudzenia pochodzące z zewnętrz układu lub sadza i osady węglowe w katalizatorze spowodowane na przykład awarią sondy Lambda. Na początku wyjątkowo trudno jest zdiagnozować daną usterkę. Z związku ze zwiększeniem się zatoru możesz zauważyć zwiększone spalanie paliwa, poczuć nieprzyjemny zapach oraz zauważyć zwiększoną temperaturę silnika.

Przetarcie się i zużycie. Elementy układy wydechowego, tak samo jak inne części samochodowe, nie starczają na wieczność. Są one stale wystawione na działanie wilgoci, błota pośniegowego, brudu, wibracji, wysokich temperatur, itp. Tym samym dany proces jest naturalny i nieunikniony.

Jeśli zdiagnozujesz jakiekolwiek usterki we własnym układzie wydechowym, zaleca się możliwie najszybsze dokonanie przeglądu całego układu. Pozwoli to Tobie nie tylko zaoszczędzić na pracach naprawczych, ale i także uniknąć problemów ze zdrowiem: trujące gazy spalinowe mogą przedostać się do wnętrza kabiny poprzez nieszczelności.

Rutynowa konserwacja? Pilne naprawy? Niezależnie, jaki problem napotkasz ze swoim samochodem, zawsze jesteśmy gotowi do udzielenia Tobie pomocy. Rozsądne ceny, wysokiej jakości produkty, wyprzedaże i zniżki, natychmiastowa dostawa i pomoc na żywo to tylko nieliczne korzyści naszego sklepu internetowego, które oferowane są naszym klientom. Odwiedź nas i zaoszczędź z Autoczesciexpert.pl.

Jacy są polscy kierowcy?

0
ramki tablicy rejestracyjnej

Uznajemy się za mistrzów kierowcy, chociaż tak naprawdę sporo nam do nich brakuje. Okazuje się, że polscy kierowcy plasują się na niechlubnym miejscu w rankingu tych najlepszych, jeśli pod uwagę weźmiemy wszystkich mieszkańców całej Unii Europejskiej.

Rzeczywiście jesteśmy coraz bardziej świadomi zachowania szczególnej ostrożności na drodze, a nasza kultura jazdy w ostatnich latach się poprawiła. Nadal jednak popełniamy spore błędy, które mogą skutkować niebezpiecznymi wypadkami.

Polscy kierowcy uznawani są też za zbyt agresywnych. Zdaniem innych mieszkańców Europy nie tylko jeździmy zbyt szybko, ale nie zawsze przestrzegamy obowiązujących przepisów, nie patrzymy na znaki drogowe, wymuszamy pierwszeństwo. Zdarza się również, że nie zachowujemy bezpiecznej odległości, a ramki tablicy rejestracyjnej auta jadącego z przodu zdają się być wręcz na przedniej szybie pojazdu Polaka.

Co istotne, skupiamy swoją uwagę nie tylko na prowadzeniu samochodu. Nagminnie rozmawiamy przez telefon, słuchamy zbyt głośno muzyki, rozmawiamy z pasażerem, a nasza koncentracja spada w obliczu wszechobecnych reklam o dużym formacie. Przecież wystarczyłyby ramki do tablic rejestracyjnych i jedynie małe logotypy firm, by trafić z przekazem do odbiorcy. Zdecydowanie polskie ulice są zbyt zapchane reklamowymi billboardami.

Chociaż o polskich kierowcach krąży niepochlebna opinia, to my sami uznajemy siebie za fachowców w dziedzinie motoryzacji. Co więcej, tych, którzy jeżdżą przepisowo, uważamy za kierowców nie mających pojęcia o dobrym prowadzeniu auta. Pocieszające jest jedynie to, że potrafimy dostosować się do warunków panujących na drodze, a będąc poza granicami naszego kraju, staramy się prowadzić auto zgodnie z obowiązującymi na obczyźnie zasadami.

Co powinniśmy zmienić? Z całą pewnością gubi nas zbytnia pewność siebie. Niestety, nadal z powodu zbyt dużej prędkości dochodzi do coraz większej liczby wypadków drogowych. Każdego roku na polskich ulicach giną nie tylko kierowcy i pasażerowie, ale też piesi. Ogromnym problemem, który niezwykle trudno zwalczyć jest wsiadanie za kółko po alkoholu. Aby zmienić zachowania polskich kierowców, powstają liczne kampanie społeczne, które piętnują złe nawyki, wskazują ich skutki i wspominają o zachowaniach prawidłowych. Pamiętajmy, że chociaż stan krajowych dróg jest coraz lepszy, to nie daje nam to prawa do zbytniej brawury podczas podróżowania. Należyta ostrożność i zachowanie optymalnego bezpieczeństwa na drodze to priorytet.

ZOBACZ TEŻ

Leasing samochodowy. Korzyści i wady

Obecnie leasing samochodu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ale należy pamiętać o tym, że oprócz wielu zalet posiada on także kilka wad. Leasing samochodowy to...